AMD podczas trwających targów Computex 2017 ujawnił szczegóły dotyczące nowych układów Ryzen Threadripper które mają być odpowiedzią AMD na układy Intel Core X od Intela.

Ryzen Threadripper to propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Procesory są wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym i bazują na architekturze Zen. Najważniejszą cechą nowych układów AMD jest jednak ilość rdzeni i wątków. Podczas gdy Ryzeny dostępne na rynku posiadają maksymalnie do 8 rdzeni i 16 wątków, nowe układy Threadripper zaoferują do 16 rdzeni oraz 32 wątków. Na prezentacji mogliśmy się dowiedzieć jeszcze kilku ciekawych rzeczy. Nowe Ryzeny będą posiadały 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 oraz 64 linie PCI-Express. To aż 20 linii więcej niż będą oferować niedawno zaprezentowane konkurencyjne układy Intela Core i9.

Jeśli chodzi o wydajność to na razie niewiele można na ten temat powiedzieć. Na pewno po premierze sklepowej wydajność dobrze przedstawią nam niezależne testy. Ale w ramach ciekawostki AMD przeprowadziło prezentację działania gry Prey w rozdzielczości 4K na platformie z układem Threadripper oraz czterema kartami graficznymi z rodziny Vega (o których z pewnością jeszcze napiszemy). Wiemy jednak, że do płynnej rozgrywki nawet w tej rozdzielczości nie jest potrzebny tak potężny procesor. Lepszą demonstracją wydajności nowych układów jest informacja, że 16-rdzeniowy oraz 32-wątkowy Threadripper ukończył renderowanie sceny w aplikacji Blender w 13 sekund podczas gdy 8-rdzeniowy oraz 16-wąkowy Ryzen potrzebował na to zadanie aż 36 sekund. Wynik jest co najmniej intrygujący, choć lepiej się wstrzymać od wydawania jakichkolwiek opinii na temat wydajności nowych układów i poczekać na niezależne testy.

Ponadto nie wiadomo jeszcze nic o cenach nowych procesorów oraz kiedy miałyby trafić one do sprzedaży.

Źródło: Targi Computex 2017

Źródło grafiki: AMDTagi: AMD, AMD Ryzen, Core I9, Ryzen, Threadripper,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz