Jak donosi serwis smh.com.au – Michaelia Cash – pełniąca obowiązki Ministra Przemysłu, Innowacji i Nauki ogłosiła w dniu dzisiejszym zamiar utworzenia przez Australię swojej własnej agencji kosmicznej. Ma ona pozwolić na lepsze wykorzystanie szansy jaka wiąże się z podbojem kosmosu i przyczynić się do rozwoju przemysłu kosmicznego w tym państwie.

„A national space agency will ensure we have a strategic long-term plan that supports the development and application of space technologies and grows our domestic space industry.”

Plany te zostały ogłoszone na krótko przed wystąpieniem Pani Cash na odbywającym się w Adelaide Międzynarodowym Kongresie Astronomicznym.

Australia jest jedynym państwem z listy krajów rozwiniętych nieposiadającym do tej pory własnej agencji kosmicznej.

Przychody australijskiego przemysłu powiązanego z kosmosem są szacowane na około 4 miliardy dolarów rocznie. Obecne zatrudnienie w firmach z tego sektora gospodarki kształtuje się na poziomie około 11,5 tysiąca pracowników.

W ostatnim czasie australijskie stany i terytoria wielokrotnie apelowały do rządu o utworzenie takiej agencji.

Jej główna siedziba miałaby zostać zlokalizowana w mieście Canberra, a centrum operacyjne – na terenie stanu Australia Południowa.

Żródła: smh.com.au; źródła grafiki: pixabay.com



Tagi: Agencja Kosmiczna, Australia, podbój kosmosu,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz