W trwających właśnie targach helikopterów – China Helicopter Exposition odbywających się w mieście Tianjin w północno-wschodnich Chinach uczestniczy ponad 400 wytwórców śmigłowców z ponad 22 krajów.

Pośród wystawianych najnowszych nowinek branżowych duże uznanie zdobył model bezzałogowego helikoptera produkcji chińskiej – AV500W.

Powstał on w zakładach należących do państwowego giganta z branży lotniczej – Aviation Industry Corp of China (AVIC) mieszczących się w mieście Jingdezhen. Zespół naukowców zatrudnionych w będącym częścią koncernu AVIC Instytucie Badań i Rozwoju Helikopterów stworzył ten model w dwóch wersjach: bojowo-zwiadowczej oraz zwiadowczej.

Helikopter o długości 7,2 metra waży 450 kilogramów, a jego maksymalna prędkość lotu to 170 km na godzinę. Może wznieść się maksymalnie na wysokość 4 tysięcy metrów i udźwignąć 120 kg uzbrojenia i sprzętu.

W wersji bojowo-zwiadowczej maszyna może utrzymać się w powietrzu przez cztery godziny, a w wersji zwiadowczej przez osiem godzin.

Wersja bojowo-zwiadowcza standardowo uzbrojona jest w cztery naprowadzane radarem ośmiokilogramowe rakiety powietrze-ziemia o zasięgu 5 km. Ponadto istnieje możliwość podwieszenia małych bomb lub zasobników z bronią maszynową.

AV500W jest bardzo zwrotny, posiada dużą zdolność penetracji, a jego kadłub został zaprojektowany w sposób minimalizujący możliwość wykrycia przez wroga.

Według jego twórców podstawowym przeznaczeniem tego modelu jest prowadzenie misji zwiadowczych lub precyzyjny atak na lekko opancerzone pojazdy wraz z obsługą.

Jeden z głównych projektantów – Jiang Taiyu twierdzi, że helikopter jest w stanie lądować i startować prawie z każdego rodzaju terenu (w tym z płaskowyżów oraz kanionów) i nie przeszkadza mu zarówno chłód jak i warunki charakterystyczne dla klimatów tropikalnych (gorąco i duża wilgotność).

„The helicopter is able to take off and land on almost any landform including plateaus and canyons. It can operate in cold and tropical environments.”

Według jego słów śmigłowiec z uwagi na swoje możliwości do operowania na niskich wysokościach oraz sporym czasie pozostawania w powietrzu powinien sprawdzić się zarówno w patrolowaniu granic, operacjach antyterrorystycznych jak i trakcie prowadzenia walk o niskiej intensywności.

„It will be useful in border patrols, counterterrorism operations and low-intensity conflicts because it can carry out very-low-altitude penetration and keep hovering for a while.”

Twórcy twierdzą, że model AV500W przechodzi obecnie fazę intensywnych testów, a jego masowa produkcja rozpocznie się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Zainteresowanie nabyciem helikoptera wyraziło już kilka krajów. Jest ono spore z uwagi na fakt, iż bezzałogowe śmigłowce posiadające zdolność do przeprowadzenia ataku wytwarzają obecnie tylko dwa kraje na świecie – Stany Zjednoczone oraz Izrael.

Źródła: ecns.cn, shanghaiist.com; źródła grafiki: shanghaiist.comTagi: AV500W, AVIC, bezzałogowy helikopter, China Helicopter Exposition,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz