Chiński gigant Baidu, znany głównie ze swojej wyszukiwarki internetowej oraz badań nad sztuczną inteligencją zapowiada bardzo śmiałe plany dotyczące wprowadzenia na rynek autonomicznych pojazdów. Baidu już w 2021 roku planuje rozpocząć masową produkcję autonomicznych samochodów czwartego poziomu, czyli takich gdzie kierowca nie musi przez cały czas zwracać uwagi na to co dzieje się na drodze. Wcześniej, bo w 2019 roku Chiński gigant chce wprowadzić na rynek autonomiczne pojazdy trzeciego poziomu.

Baidu nad przygotowaniem autonomicznych pojazdów będzie współpracował z chińskim producentem samochodów BAIC Group. Baidu wyposaży pojazdy w oprogramowanie pozwalające na autonomiczną jazdę, a BAIC zajmie się produkcją samych pojazdów.

Baidu już od jakiegoś czasu prowadzi program badań nad oprogramowaniem dla autonomicznych pojazdów pod nazwą Apollo. Pod tą samą nazwą chińska firma utworzyła także fundusz mający przyśpieszyć rozwój projektów związanych z pojazdami autonomicznymi. W ramach tego funduszu udało się pozyskać ponad 70 partnerów z różnych dziedzin przemysłu do których możemy zaliczyć takie potęgi jak: Ford, Microsoft, Hyuandai, Daimler, Bosh czy Nvidia.

Obecnie jedną z firm która przoduje w badaniach nad autonomiczną jazdą jest amerykańska Tesla. Powszechnie uważa się, że słynny już system Autopilot wprowadzony przez Teslę do swoich pojazdów ma drugi poziom autonomii. Co ciekawe, część ekspertów wyraziło wątpliwości co do zdolności firmy do zapewnienia wyższego poziomu autonomii w ramach zaproponowanego przez Elona Muska harmonogramu wdrożeń.

Chiny są dużym rynkiem zbytu dla pojazdów elektrycznych Tesli. Gdyby Baidu wraz z BAIC Group było w stanie wprowadzić do sprzedaży samochody o 3 lub 4 poziomie autonomii zanim zrobi to Tesla, to amerykański gigant stanąłby obliczu silnej konkurencji na jednym z największych rynków.

Źródło: futurism.com ; Źródło grafiki: BaiduTagi: BAIC Group, Baidu, samochody autonomiczne, tesla, Tesla Motors Inc.,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Baidu zapowiada produkcję autonomicznych samochodów czwartego poziomu w 2021 roku"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Baidu: W przyszłym roku na chińskie drogi wyjedzie w pełni autonomiczny autobus

[…] temu Baidu ogłosiło, że planuje rozpocząć produkcję samochodów osobowych z 3 poziomem autonomii w 2019 r. oraz z 4 […]

wpDiscuz