Według doniesień agencji Reuters, kilka dni temu chińskim naukowcom udało się przesłanie splątanych fotonów na odległość około 1200 kilometrów. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu satelity wystrzelonego przez Chiny jeszcze w sierpniu zeszłego roku. Miał on wspomóc opracowanie technologii komunikacyjnych odpornych na zakłócenia i ataki hackerskie.

Micius – bo tak nazywa się kwantowy satelita sterowany jest przez Chińską Akademię Nauk, ale pracę z jego wykorzystaniem prowadzi m.in. Uniwersytet w Wiedniu.

Poprzedni rekord w komunikacji kwantowej to udane przesłanie cząstek na odległość około 100 km.

Wykorzystane w przesyle zjawisko określone przez Alberta Einsteina jako „upiorne działanie na odległość”, sprzeczne z teorią względności, polega na oddalaniu od siebie dwóch cząstek tworzących tzw. singlet (stan splątany polaryzacji dwóch fotonów). W jakiś tajemniczy sposób oddalone od siebie cząstki pomimo dzielącej je odległości oddziaływują na siebie wzajemnie z nieskończoną prędkością.

Chińczycy twierdzą, że przeprowadzone doświadczenie może otworzyć drogę do stworzenia ogólnoświatowej  kwantowej sieci komunikacyjnej – ultraszybkiej i odpornej na odczytanie przez nieuprawnione osoby.

Pentagon skomentował przeprowadzoną próbę jako „warty zauważenia postęp w badaniach kryptograficznych”.

Źródła: reuters.com, wikipedia.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Komunikacja kwantowa, Micius, satelita kwantowy,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Chińscy naukowcy dokonali przełomu w komunikacji kwantowej"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Najnowsze osiągnięcia Chin w obszarze nowych technologii

[…] splątanych fotonów. O sukcesie chińskich naukowców w tej dziedzinie pisaliśmy w naszym artykule w czerwcu tego […]

wpDiscuz