AMD Vega

Co jakiś czas w internecie pojawiają się kolejne informacje o nowych układach Radeon Vega od AMD. Spróbujmy więc tę wiedzę zebrać i uporządkować.

Jeśli chodzi o datę premiery to AMD oficjalnie nie podało jeszcze dokładnego dnia. Cały czas jest mowa o czerwcu ponieważ AMD oficjalnie podało informację, że nowe układy zostaną zaprezentowane jeszcze w drugim kwartale 2017. Zatem jeśli premiera miałaby się odbyć w maju to raczej już byśmy o tym wiedzieli. Osobiście obstawiam jako datę oficjalnej premiery kart drugą połowę czerwca.

Kolejny gorący temat to ile dokładnie AMD zaprezentuje nowych kart. Nieoficjalnie mówi się o dwóch lub trzech modelach z rodziny Vega. Nowe sterowniki od AMD zdradzają nam obsługę 3 nowych modeli kart od AMD pod postacią wpisów o bardzo enigmatycznych dla nas nazwach: 687F:C1, 687F:C2 oraz 687F:C3. AMD oficjalnie nie podało jednak liczby nowych układów jaka ma zostać zaprezentowana na premierze dlatego podawanie teraz konkretnej liczby nowych GPU jest czystą spekulacją. Może ich być dwa, trzy a może i więcej. Poczekajmy więc na oficjalną zapowiedź i samą premierę.

Kolejnym tematem często poruszanym w dyskusjach o Vedze jest budowa nowych kart.W jednym ze sterowników od AMD odkryto wpis który miałby sugerować bardzo podobną budowę do Radeona R9 Fury. W zasadzie nie powinno to dziwić gdyż układy Vega mają korzystać z pamięci HBM2. Jak wiemy w kartach Fury zastosowano pamięć HBM pierwszej generacji. Stąd te podobieństwo. Warto zaznaczyć, że pamięć HBM2 może być produkowana 8GB kościach, a nie jak to miało miejsce przy poprzedniej generacji w 4GB. Dlatego też  Radeony Fury nie mogły rozwinąć skrzydeł. AMD najwyraźniej zauważyło problem i postanowiło go naprawić.

A teraz coś na co wszyscy czekają. Wydajność. AMD na razie nie podaje żadnych konkretnych informacji na ten temat. Wiemy jedynie, że karty będą wydajniejsze od Radeonów z  serii 500 ale to przecież oczywista oczywistość. W bazie wyników 3DMarka pojawiły się ostatnio wpisy zostawione najprawdopodobniej przez nowe Radeony z serii Vega. Pierwszy z nich prezentuje kartę na poziomie wydajności GTX’a 1070. Drugi natomiast został już usunięty z bazy 3DMarka. Prawdopodobnie wpis był zafałszowany lub ktoś nie chciał ujawniać przedwcześnie wydajności nowej karty. Osobiście obstawiam to pierwsze ponieważ wpis prezentował kartę która osiągnęła wynik zbliżony do GTX’a 1080Ti a taka wydajność w nadchodzących układach od AMD wydaje się raczej nieprawdopodobna.Tagi: AMD, AMD Vega,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz