W poniedziałek w chińskim mieście Zhuzhou przeprowadzono pierwszy test pojazdu w systemie Autonomiczego Szybkiego Tranzytu Kolejowego (ARRT).

Pojazd, z racji zielonego koloru oraz podobnego wyglądu kojarzący się od razu z poznańską bimbą, to zasilane elektrycznością połączenie autobusu i tramwaju. Został wyposażony w czujniki umożliwiające odczytywanie parametrów drogi oraz system planowania własnej trasy.

Testowany 3-wagonowy skład o długości 32 metrów rozwija prędkość do 70 kilometrów na godzinę i może przewieźć do 300 pasażerów. Zasięg składu po 10 minutowym ładowaniu to 25 kilometrów.

W ramach testów kursuje na trasie o długości 3,1 kilometa – pomiędzy teatrem, a centrum sportowym i zatrzymuje się po drodze na czterech przystankach. W planach jest uruchomienie kolejnego odcinka o długości 9 kilometrów.

Pojazd został wyprodukowany przez firmę CRRC Zhuzhou Locomotive – producenta pociągów chińskiej szybkiej kolei. Produkowany jest w dwóch wariantach – trzy i pięcio wagonowym. Testowany obecnie skład ma rozpocząć regularne kursowanie po mieście już w przyszłym roku.

Według producenta koszt wprowadzenia pojazdu do służby to zaledwie jedna piąta wydatków jakie należy ponieść w przypadku budowy tradycyjnej linii tramwajowej.

Poniżej zamieszczamy film, na którym można zobaczyć pojazd oraz wizualizację CRRC Zhuzhou Locomotive.

Wygląda na to, że system sterujący wykorzystuje podwójną przerywaną linię namalowaną na nawierzchni do lepszego pozycjonowania pojazdu, choć skład może poruszać się również bez tego udogodnienia.

Jeżeli rzeczywiście pojazdy ARRT mogą przemieszczać się wykorzystując zwykłą infrastrukturę drogową to mogą stanowić ciekawą i tanią alternatywę dla tramwajów z uwagi na brak konieczności budowania tradycyjnych torowisk. Co prawda w zatłoczonych centrach miast wydzielenie torowisk dla tramwajów pozwala na uniknięcie korków to jednak taki pojazd mógłby poruszać się z wykorzystaniem buspasów, a jego trasa mogłaby zostać zaplanowana w bardziej elastyczny sposób. No i jeszcze prowadzi się sam…

Źródła: xinhuanet.com; źródła video: youtube.com; źródła grafiki: youtube.comTagi: ARRT, Chiny, CRRC Zhuzhou Locomotive, pojazdy autonomiczne,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz