Jak donosi serwis bbc.com koncern Toyota wesprze finansowo sumą 40 milionów jenów (ok. 1,35 mln zł) japoński startup Cartivator, który stawia sobie za cel wyprodukowanie latającego samochodu. Do tej pory startup zbierał środki przy pomocy platform crowdfundingowych.

Wspomnianym cudem techniki ma być mały (2,9 x 1,3 m) latający obiekt powstały z wykorzystaniem technologii używanej przy produkcji dronów. Ma zostać wyposażony w 4 rotory, które powinny umożliwić mu wznoszenie się na wysokość ok. 10 m nad powierzchnią gruntu. Planowana prędkość przelotu to ok. 100 km/h, a prędkość poruszania się na ziemi – ok. 150 km/h.

Do tej pory udało się skonstruować mały latający model urządzenia, a środki, które wyłoży Toyota mają zapewnić finansowanie budowy w pełni funkcjonalnego prototypu (w wielkości docelowej).

Według informacji na stronie cartivator.com budowa urządzenia nastręcza szereg trudności związanych z ograniczeniami w dopuszczalnej emisji hałasu, koniecznością funkcjonowania w różnych warunkach pogodowych oraz koniecznością zachowania absolutnego bezpieczeństwa.

Zespół Cartivator liczy, że uda się wykorzystać w pełni funkcjonujący egzemplarz do zapalenia znicza olimpijskiego w trakcie otwarcia Letniej Olimpiady w Tokio w 2020 roku. Sprzedaż pierwszych modeli planowana jest na 2023 rok, a wprowadzenie do masowej produkcji na rok 2030.

Źródło: bbc.com, cartivator.com; źródło grafiki: cartivator.com

 Tagi: Cartivator, Latający samochód, Olimpiada w Tokio, Toyota,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz