W zeszłym tygodniu Google ogłosiło wprowadzenie drobnych zmian w swoim algorytmie wyszukań.  Mają one umożliwić wyświetlanie na pierwszych miejscach w wynikach poszukiwań treści o wysokiej jakości.

W szczególności chodzi o umożliwienie identyfikacji zawartości problematycznej i wprowadzającej w błąd,  rozmaitych mistyfikacji i niepopartych dowodami teorii spiskowych. Wprowadzone zmiany mają  umożliwić takie sterowanie wynikami wyszukiwań aby zawartość niskiej jakości nie pojawiała się na pierwszych miejscach w wyszukiwarce.

Google najwidoczniej zauważa problem  – dla zwykłych użytkowników wyświetlenie treści w wyszukiwarce na czołowym miejscu może w pewien sposób potwierdzać jej autentyczność na zasadzie – „skoro jest wysoko w Google – najwidoczniej jest to prawda”. Google może się obawiać, że w najczarniejszym scenariuszu ludzie przestaną ufać wynikom wyszukiwania, a co za tym idzie zaczną szukać alternatywy dla przedstawianych wyników wyszukiwań, gdyż te będą przez nich uważane za niemiarodajne.

W ramach wprowadzanych zmian Google postanowiło ułatwić oznaczanie niewłaściwej lub szkodliwej zawartości pojawiającej się w Autouzupełnianiu oraz Featured Snippets.

Tak zwane fałszywe wiadomości coraz częściej stają się źródłem poważnych problemów zarówno dla zwykłych ludzi jak i elit. Szersze nagłośnienie problemu nastąpiło niejako mimochodem – przy okazji ostatniej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Zwolennicy Hilary Clinton oskarżali zwolenników Donalda Trumpa o rozpowszechnianie fałszywych informacji, mających wpływać na niezdecydowanych wyborców. Według niepotwierdzonych informacji – w sprawę mogły być pośrednio zaangażowane również inne kraje – takie jak Rosja, której mogło zależeć na wygranej Donalda Trumpa (współpraca z nim miała być dla Rosji łatwiejsza). Obecnie trwa dochodzenie prowadzone przez FBI oraz przygotowania do przeprowadzenia przesłuchań w Kongresie USA w tej sprawie.Tagi: Autouzupełnianie, Donald Trump, fałszywe wiadomości, Featured Snippets, Google,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz