Nowa technologia opracowana przez fińską firmę Altum Technologies pozwala na usuwanie brudu i odpadów osadzających się wewnątrz maszyn bez konieczności wyłączania linii produkcyjnych.

Urządzenie Power Ultrasound po doczepieniu do maszyn emituje precyzyjnie dobrane ultradźwięki, które rozbijają i rozpraszają zanieczyszczenia wewnątrz wszystkich urządzeń zawierających w sobie płyny (np. wewnątrz układów hydraulicznych).

Pozwala to na obniżenie kosztów konserwacji linii produkcyjnych do minimum dzięki wyeliminowaniu kosztów oczyszczania lub wymiany elementów oraz możliwości rezygnacji z wstrzymywania pracy urządzeń na czas wymiany. Ponadto nie trzeba używać kosztownych i szkodliwych chemikaliów, a proces przebiega bez wzrostu temperatury czyszczonego układu.

Samo czyszczenie z osadów wymienników ciepła używanych w procesach produkcyjnych w Europie kosztuje 30 miliardów euro rocznie – tak więc zastosowanie tego rozwiązania może przynieść bardzo duże oszczędności.

Technologia została opracowana przy współudziale Uniwersytetu w Helsinkach.

Obecnie Altum Technologies pracuje nad możliwością zastosowania tej metody do oczyszczania wody, skażonej chemikaliami gleby oraz likwidacji bakterii takich jak legionella.

Źródła: manufacturingglobal.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Altum Technologies, czyszczenie urządzeń, Power Ultrasound, ultradźwięki,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz