Pod koniec maja pisaliśmy o nowym maleńkim dronie od DJI – modelu Spark, który dzięki niewielkiej wadze (300 gramów) i łatwym sterowaniu za pomocą gestów może stać się nieodłącznym towarzyszem umożliwiającym dokumentowanie spacerów, wycieczek czy przejażdżek rowerowych.

W dniu wczorajszym producent urządzenia – chińska firma DJI opublikowała oświadczenie, w którym informuje posiadaczy drona, że w tym tygodniu zostanie udostępniona dla użytkowników aktualizacja oprogramowania mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa lotu oraz polepszenie jego wydajności.

Producent stwierdza, że aktualizacja będzie składała się z dwóch części, z których pierwsza umożliwia między innymi pełną integrację z goglami DJI, poprawia stabilizację drona po starcie z dłoni użytkownika oraz zwiększa precyzję sterowania w trybie QuickShot Dronie. Druga część aktualizacji dotyczy systemu zarządzania baterią i ma pozwolić na optymalizację zużycia energii w trakcie lotu.

DJI poinformowało również, że drony Spark, na których nie zostaną zainstalowane obie części nowej aktualizacji w terminie do 1 września stracą zdolność do startu.

„If the firmware of either the aircraft or the battery is not updated by September 1, Spark will not be able to take off.”

Firma tłumaczy decyzję o wdrożeniu obowiązkowej aktualizacji chęcią zwiększenia bezpieczeństwa lotu oraz wytrzymałości urządzenia, które poczytuje jako jedne ze swoich głównych priorytetów.

„DJI decided on the option of a mandatory firmware update in order to maximize flight safety and product reliability which we consider as top priorities.”

Aktualizację będzie można przeprowadzić za pomocą aplikacji DJI GO 4 App lub poprzez oprogramowanie DJI Assistant 2.

Według serwisu bbc.com sposób w jaki firma narzuca użytkownikom obowiązek zainstalowania aktualizacji jest nieco kontrowersyjny i wprowadził niektórych z nich w osłupienie. To, że DJI wypuszcza oprogramowanie w celu poprawy funkcjonowania swojego produktu jest mile widziane, jednak możliwość zablokowania korzystania przez użytkowników z dronów, za które przecież zapłacili – budzi spore wątpliwości.

Niestety brak jest potwierdzonych informacji, które pozwoliłyby na stwierdzenie co dokładnie skłoniło DJI do tego sposobu postępowania. Wydaje się, że skoro firma naraża na szwank swoje dobre relacje z klientami to musi się za tym coś kryć. Możemy tylko spekulować, że aktualizacja ma w rzeczywistości na celu załatanie jakiejś ważnej luki w oprogramowaniu, której istnienie naraża użytkowników na ryzyko związane z funkcjonowaniem urządzenia i stąd wynika taki, a nie inny sposób dystrybucji tej aktualizacji.

Źródła: dji.com, bbc.com; źródła grafiki: dji.comTagi: aktualizacja oprogramowania, DJI, Drony, Spark,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz