W Japonii rozważa się wykorzystanie pagerów do dystrybucji istotnych informacji w czasie klęsk żywiołowych.

Pierwsze pagery powstały już w latach pięćdziesiątych XX wieku.  Pierwszym komercyjnym zastosowaniem tego urządzenia był system przywoławczy „Bell Boy” opracowany w 1962 roku przez Bell System – ówczesnego monopolistę telefonicznego na amerykańskim rynku.

Urządzenia zyskały dużą popularność w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, jednak wraz z rozwojem telefonii komórkowej były stopniowo wypierane z rynku. W dniu dzisiejszym pagerów używają jeszcze niektóre szpitale, służby użyteczności publicznej czy służby techniczne nadzorujące pracę maszyn.

Działają podobnie do telefonów komórkowych z podstawową różnicą w sposobie transmisji danych – spora grupa pagerów nie jest w stanie wysłać żadnych sygnałów, a jedynie je odbierać.

W trakcie klęsk żywiołowych niezwykle istotne jest aby centra kryzysowe miały możliwość przekazywania ważnych informacji ludności przebywającej na terenie objętym kataklizmem. Można używać do tego celu masowo wysyłanych e-maili lub sms-ów jednak w przypadku szczególnie trudnych warunków panujących w danym regionie odebranie takich informacji może być utrudnione z uwagi na różne komplikacje np. brak zasilania (brak możliwości doładowania baterii smartfona) czy brak zasięgu w przypadku awarii całej sieci telefonii komórkowej. Ponadto nie jest to najlepszy sposób na dotarcie z informacją do ludzi starszych.


Dlatego w  Japonii rozpowszechnia się informacje o zagrożeniu przez sieć głośników zamontowanych w przestrzeni publicznej. Montuje się również w domach odbiorniki pracujące na częstotliwościach w okolicy 60 MHz, które umożliwiają odbiór transmisji w razie wystąpienia zagrożenia. Jednak ich cena powoduje, że nie są one wystarczająco popularne. Dodatkowo mają dość spore rozmiary (ok. 20 x 25 cm) co czyni je nieporęcznymi.

Dlatego zainteresowano się częstotliwościami w okolicy 280 MHz, na których pracują pagery. Ich wykorzystanie umożliwia lepszą penetrację przestrzeni wewnątrz budynków niż inne wykorzystywane do transmisji częstotliwości.

Firma Tokyo Telemessage Inc. wytwarza odbiorniki pracujące na częstotliwościach przewidzianych dla pagerów, które mają znacznie mniejsze rozmiary i cenę nawet dwukrotnie niższą niż zwykłe urządzenia. Umożliwiają one odbiór sygnałów, wyświetlenie informacji tekstowej oraz przetworzenie jej na sygnały dźwiękowe.

Swoje zainteresowanie ich wykorzystaniem wyraziło już  21 gmin na terenie Japonii.

Może rzeczywiście takie wykorzystanie  pagerów przyniesie ponowny wzrost popularności tych urządzeń szczególnie na terenach często nawiedzanych przez klęski żywiołowe.

Źródła: japantimes.co.jp, wikipedia.org; źródła grafiki: commons.wikimedia.org – autor Vitachao, pixabay.comTagi: klęski żywiołowe, Pagery, Tokyo Telemessage Inc.,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz