Dwa zespoły naukowców z Caltech (California Institute of Technology) oraz Laboratorium Berkeley (Lawrence Berkeley National Laboratory) pracują intensywnie nad opracowaniem przemysłowej metody przekształcania dwutlenku węgla z atmosfery w płynne paliwo.

Obecnie znana jest metoda produkcji paliwa z dwutlenku węgla i wody wykorzystywana przez rośliny w procesie fotosyntezy do produkcji węglowodanów. Jednak naukowcy dążą do opracowania metody pozwalającej na produkcję paliwa w warunkach przemysłowych na szeroką skalę. Wdrożenie takiego rozwiązania dałoby niewątpliwe korzyści zarówno na polu produkcji i pozyskiwania energii ale również w dziedzinie ochrony środowiska (masowe wykorzystanie dwutlenku węgla z atmosfery pozwoliłoby na zahamowanie lub przynajmniej ograniczenie efektu cieplarnianego).

Według najnowszych doniesień trwają prace mające na celu ustalenie metody sztucznego pobudzania cząsteczek dwutlenku węgla i wody w sposób umożliwiający ich przekształcenie w cząsteczki etanolu. Zespół teoretyczny z Caltechu przy użyciu mechaniki kwantowej  próbował przewidzieć jakie zjawiska zachodzą w trakcie tego procesu na poziomie atomowym, a zespół doświadczalny z Departamentu Energii  Berkeley Lab analizował kolejne etapy przebiegu reakcji przy pomocy promieni roentgena.

Kluczowa dla przeprowadzenia procesu jest obecność katalizatora – w tym wypadku atomów miedzi. W trakcie eksperymentów zastosowano arkusz miedzianej folii co  nie pozwoliło na osiągnięcie wystarczającej wydajności pozwalającej na efektywną produkcję dużej ilości etanolu.

Naukowcy chcąc odtworzyć przebieg eksperymentu na modelu komputerowym wprowadzali do symulacji dwutlenek węgla, wodę i czystą miedź – jednak wynikało z tego, że reakcja nie powinna w tych warunkach w ogóle zachodzić. Po przyjrzeniu się ponownie eksperymentom praktycznym okazało się, że pod powierzchnią użytego arkusza miedzi znajdują się małe skupiska tlenu. Dopiero po wprowadzeniu do symulacji odrobiny podpowierzchniowego tlenu wyniki obu eksperymentów stały się zgodne.

Następnym etapem było sprawdzenie jak można poprawić wydajność całego procesu. Okazało się, że reakcja zachodzi lepiej, jeżeli zostaną w niej użyte paski miedziane naładowane dodatnio razem z paskami o neutralnym ładunku (wcześniej używano tylko miedzi o ładunku neutralnym).

Obecnie trwają prace mające na celu sprawdzenie czy zastąpienie pasków miedzi naładowanych dodatnio innym materiałem nie pomoże jeszcze bardziej zwiększyć szybkości zachodzenia reakcji.

Źródła: caltech.edu, newscenter.lbl.gov; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Berkeley Lab, biopaliwa, Caltech, Dwutlenek węgla, produkcja etanolu,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz