Nowy mechanizm rozpoznawania twarzy zastosowany w Apple iPhone X posiada przynajmniej jedną poważną wadę. Face ID obsługuje tylko jedną twarz. Nie będzie więc można łatwo udostępnić telefonu członkowi rodziny lub znajomemu.

W przypadku Touch ID czyli metody rozpoznawania odcisków palców stosowanej we wcześniejszych iPhone’ach nie było takich problemów. Touch ID obsługuje do 5 różnych odcisków palców, co znacznie ułatwia dzielenie telefonu z członkami rodziny. Właściciel telefonu może wgrać skany odcisków palców osób upoważnionych do pamięci urządzenia. Po wykonaniu tej czynności każdy z uprawnionych może bez problemu odblokować telefon.

Jak wiemy Iphone X został pozbawiony Touch ID. W jego miejsce Apple wprowadził technologię Face ID, opierającą się na identyfikowaniu twarzy użytkownika. Firma chwali się, że szansa przypadkowego odblokowania urządzenia przez osobę nieuprawnioną w przypadku Face ID wynosi 1 do miliona. W przypadku Touch ID szansa wynosiła 1 do 50000. Oczywiście prawdopodobieństwo odblokowania telefonu jest znacznie większe w przypadku krewnych lub bliźniaków, którzy mają bardzo podobne twarze do właściciela telefonu.

Jak już wspomniałem na wstępie, Apple nie przewidział możliwości rozpoznawania wielu twarzy w Face ID. Dla niektórych może to być zaletą, ale są przecież osoby które chętnie dzielą się swoim telefonem np. z bliskimi. Face ID w takim przypadku się nie sprawdzi. Być może gdyby Face ID posiadał możliwość obsługi wielu twarzy to prawdopodobieństwo złamania zabezpieczenia nie wynosiłoby 1:1000000. Mogłoby się okazać, że Face ID jest bardziej podatne na złamanie niż Touch ID co w ogóle poddałoby w wątpliwość sens zastosowania nowej technologii w jubileuszowym wydaniu Iphone’a. Są to jednak tylko nasze domysły.

Poczekajmy na pierwsze recenzje nowego telefonu Apple’a. Zobaczymy wtedy jak Face ID sprawdza się w praktyce. Póki co nowy system rozpoznawania twarzy zaliczył niemałą wpadkę. Podczas oficjalnej prezentacji urządzenia Face ID nie zadziałał prawidłowo.

Źródło: phonearena.comTagi: Face ID, Iphone X,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz