Zgłoszenie patentowe przesłane przez należącą do Facebooka firmę Oculus ujawnia, że gigant pracuje nad okularami rozszerzonej rzeczywistości (AR). Opis zgłoszenia patentowego ujawnia, że okulary będą w stanie nakładać obraz wygenerowany komputerowo na obraz rzeczywisty. I dotyczy to zarówno obrazów jak i treści video. Dźwięk ma być obsługiwany przez głośnik lub zestaw słuchawkowy.

Wcześniej mieliśmy już próby wprowadzenia na ryenk podobnych urządzeń. Najbardziej znanym urządzeniem tego typu jest Google Glass. Były analityk firmy Piper Jaffray – Gene Munster twierdzi, że Apple wprowadzi na rynek konsumecki okulary rozszerzonej rzeczywistości do 2019 roku i przewiduje, że tego typu sprzęt wkrótce potem przebije popularnością samego iPhone’a. Trzeba przyznać, że to dość śmiała zapowiedź. Szef działu naukowego firmy Oculus – Michael Abrash widzi to trochę inaczej. Naukowiec twierdzi, że nie ma podstaw by sądzić, że okulary rozszerzonej rzeczywistością zastąpią nam smartfony przed 2022 rokiem, ale jest jednocześnie zdania, że za 20 lub 30 lat nie będzie śladu po smartfonach i każdy z nas będzie nosić okulary oferujące doznania AR oraz VR.

„20 or 30 years from now, I predict that instead of carrying stylish smartphones everywhere, we’ll wear stylish glasses. Those glasses will offer VR, AR and everything in between, and we’ll use them all day.” – Michael Abrash , szef działu naukowego Oculus

Wielu ekspertów jak i sam szef Facebooka – Marck Zuckerberg przewiduje, że okulary rozszerzonej rzeczywistości w przyszłości zastapią smartfony. Warto zaznaczyć, że technologia nie jest jeszcze tak dopracowana aby mogła być bezproblemowo wdrożona na rynek konsumencki. Z czasem, jednak to się może zmienić i wygoda użytkowania tego typu urządzeń może sprawić, że odłożymy smartfony do szafy i będziemy korzystać wyłącznie z okularów AR.

Źródło: businessinsider, phonearena,  uspto.govTagi: AR, Facebook, Marck Zuckerberg, Oculus, okulary rozszerzonej rzeczywistości, VR,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz