O tym czym jest technologia OLED pisaliśmy już w artykule opublikowanym w kwietniu tego roku (wspominaliśmy w nim również o postępach w pracy nad TADF – technologią, która w przyszłości powinna zastąpić OLED) – można się z nim zapoznać tutaj.

Niedawno pojawiły się informacje o planach japońskiej firmy Sharp Corporation, która zamierza w nieodległej przyszłości zainwestować kwotę 57,4 milarda jenów (blisko 2 miliardy PLN) w otwarcie nowych linii produkcyjnych umożliwiających wytwarzanie ekranów w technologii OLED w swoich zakładach mieszczących się w japońskich miastach Sakai oraz Taki.

Sharp – firma, w której większościowym udziałowcem jest tajwański producent zaawansowanej elektroniki – Hon Hai Precision Industry Co. (znany bardziej pod handlową nazwą Foxconn) planuje zwiększyć znacząco ilość wytwarzanych ekranów OLED montowanych w smartfonach i laptopach oraz rozpocząć produkcję dużych ekranów OLED do telewizorów. Te ostatnie będą wytwarzane głównie w zakładzie w Sakai (niedaleko Osaki).

Nowe linie mają osiągnąć pełną moc produkcyjną już w okresie od kwietnia do czerwca przyszłego roku.

Możliwe jest, że zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli wreszcie na zaspokojenie stale rosnącego zapotrzebowania na ekrany OLED. Ich większa dostępność powinna się przełożyć na obniżenie ceny urządzeń, w których są montowane. Czy zatem możemy liczyć na obniżenie cen zaawansowanej elektroniki z ekranami OLED w przyszłym roku? Czas pokaże, jednak pierwsze efekty będzie można zaobserwować dopiero po jakimś czasie od masowego zwiększenia produkcji – prawdopodobnie nie wcześniej niż na początku 2019 roku.

Niezależnie od planowanej inwestycji Sharp potwierdził również zamiar kontynuowania prac nad dużymi ciekłokrystalicznymi ekranami do telewizorów, które mają umożliwiać wyświetlanie treści graficznych w rozdzielczości 8K.

Źródła: japantimes.co.jp; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Foxconn, OLED, Sharp,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz