Za nami siódmy sezon „Gry o Tron”. Przed nami – przynajmniej rok oczekiwania na sezon ósmy. Już teraz zastanawiamy się nad możliwym przebiegiem akcji w nadchodzącym finale sagi.

Niestety jak na razie nie mamy co liczyć na szybką publikację kolejnego tomu powieści przez G.R.R. Martina gdyż autor nie pracuje nad nim zbyt spiesznie – o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Niektórzy fani są zniecierpliwieni opóźniającą się premierą nowego tomu do tego stopnia, że do jego napisania zaprzęgli sztuczną inteligencję – o czym niedawno rozpisywały się szeroko media.

Wiedzeni chęcią usystematyzowania naszej wiedzy odnośnie możliwych wydarzeń w nowym sezonie sagi postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu dotyczące jej najbardziej wiarygodne teorie fanów. Poniżej prezentujemy pełen (jak mamy nadzieję) zestaw tego co może lub powinno się wydarzyć w przyszłorocznej uczcie dla naszych zmysłów – czym niewątpliwie będzie ósmy sezon „Gry o Tron”.

Zapraszamy do lektury i komentarzy oraz przestrzegamy przed możliwymi spojlerami – tak więc dla osób, które nie chcą nic wiedzieć o teoriach dotyczących przyszłych wydarzeń – ta linia jest ostatnią z tego artykułu jaką powinniście przeczytać.

Bran jest Nocnym Królem

Teoria dyskutowana w serwisie reddit.com mówi o tym, że Bran jest w jakiś sposób powiązany z Nocnym Królem, który w jednym z odcinków szóstej serii wyczuł jego obecność i naznaczył go tajemniczym znamieniem na ręce.

Czytelnik reddita twierdzi, że Bran poprzez swoje podróże do przeszłych wydarzeń odbywanych jako Trójoka Wrona próbuje znaleźć sposób na powstrzymanie armii nieumarłych i ich przywódcy – Nocnego Króla. W jednej z nich mógł próbować zgłębić tajemnice swego przeciwnika i został uwięziony w jego wnętrzu.

Aktor Isaac Hempstead-Wright grający postać Brana w wywiadzie dla serwisu vulture.com nie tylko nie potwierdził tej teorii, ale wyraźnie odrzucił ją jako zupełnie pozbawioną sensu. Było to co prawda jeszcze zanim miał możliwość zapoznania się ze scenariuszem ósmego sezonu – więc kto wie jak to ostatecznie będzie?

 

Daenerys jest w ciąży z Jonem

W szeroko dyskutowanym finałowym odcinku siódmego sezonu doszło do zacieśnienia więzi łączącej Daenerys Targaryen i Jona Snowa. W efekcie Król Północy odwiedził Dany w jej alkowie i został zaproszony do środka. Fani spekulują, że efektem aktu miłosnego będzie ciąża Matki Smoków.

Jednakże jak wszyscy wiemy – już w pierwszym sezonie Mirri Maz Duur – Kapłanka Wielkiego Pasterza powiedziała Daenerys, że stała się jałowa – poświęciła swoją płodność doprowadzając do wyklucia się trzech smoczych jaj. Teraz gdy Dany wspomniała o tym Jonowi – ten zauważył, że być może Mirri nie była najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Wiedząc, że takie rzucone mimochodem uwagi często są używane przez scenarzystów do zapoczątkowania nowego wątku i mając w pamięci nieoczekiwaną rozmowę Tyriona z Dany o braku następcy w przypadku gdyby przytrafiło się jej niespodziewane zejście – ta teoria może się potwierdzić w ósmym sezonie sagi.

Cersei jest w ciąży z Euronem

W siódmym sezonie jedynym kochankiem królowej z King’s Landing jest jej brat Jaimie Lannister. Przynajmniej tak można wnioskować po wydarzeniach jakie rozegrały się w sześciu z siedmiu odcinków.

W ostatniej części sezonu okazuje się, że Cersei zataiła przed bratem przynajmniej jedno ze spotkań z Euronem, na którym ustalono, że uda się on na sąsiedni kontynent i przywiezie „Złotą Kompanię” – armię najemników mającą umożliwić królowej podbój Westeros.

Skoro spotkanie się odbyło to można domniemywać, że obfitowało ono w różne wydarzenia, które nie polegały tylko na rzeczowej rozmowie – tym bardziej, że Euron nigdy nie krył swojego podstawowego celu jakim jest zostanie małżonkiem królowej (tej lub dowolnej innej).  Być może Cersei, chcąc zagwarantować sobie jego wierność spróbowała silniej związać go ze sobą, a efektem jest jej ciąża.

Jaime zabije Cersei

W piątym sezonie serialu byliśmy świadkami retrospekcji która dotyczyła Cersei Lannister i jej wizyty w chacie czarownicy Maggy Żaby. Wiedźma przepowiedziała przyszłość Cersei w tym śmierć trojga jej dzieci. Do tej pory przepowiednia sprawdziła się co do joty więc należy przyjąć, że dalsza część przepowiedni także się sprawdzi.

Warto więc przypomnieć sobie teraz słowa przepowiedni. Te poniżej pochodzą z powieści.

„– Trzy pytania możecie zadać – oznajmiła starucha, gdy już się napiła. – Nie spodobają się wam moje odpowiedzi. Pytajcie albo znikajcie stąd.
Uciekajcie – pomyślała śniąca królowa. Uciekajcie, nie odzywając się ani słowem. Dziewczynka miała jednak za mało rozsądku, żeby się bać.
– Kiedy wyjdę za księcia? – zapytała.
– Nigdy. Wyjdziesz za króla.
Zdziwiona dziewczynka zmarszczyła czoło. Przez długie lata uważała, że te słowa znaczyły, iż poślubi Rhaegara dopiero po śmierci jego ojca, Aerysa.
– Ale będę królową? – zapytała jej młodsza wersja.
– Tak. – W żółtych oczach Maggy pojawił się błysk złośliwości. – Królową będziesz… dopóki nie nadejdzie inna, młodsza i piękniejsza, która cię obali i odbierze ci wszystko, co dla ciebie drogie.
– Jeśli spróbuje, każę mojemu bratu ją zabić.
Była jednak upartym dzieckiem i nawet w owej chwili nie chciała się zatrzymać. Zostało jej jeszcze jedno pytanie, jedna szansa ujrzenia przyszłego życia.
– Czy król i ja będziemy mieli dzieci? – zapytała.
– Och, tak. Szesnaścioro dla niego, troje dla ciebie.
Cersei nie widziała w tym sensu. Czuła w skaleczonym kciuku pulsujący ból, a jej krew skapywała na dywan. „Jak to możliwe?” – chciała zapytać, ale nie miała już więcej pytań.
Jednakże starucha jeszcze z nią nie skończyła.
– Złote będą ich korony i złote ich całuny – rzekła. – A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi i wyciśnie z ciebie życie.”

Z przepowiedni wynika, że tajemniczy „valonqar” udusi Cersei. W języku starożytnej Valyrii słowo „valonqar” oznacza młodszego lub mniejszego brata. Do tej pory fani typowali Tyriona na przyszłego zabójcę Cersei. Przecież to właśnie Cersei obwiniała swojego młodszego brata za śmierć Joffreya i skazała tym samym Tyriona na śmierć. Wydarzenia w ostatnim sezonie jednak trochę się skomplikowały i fani szybko uzmysłowili sobie, że to nie Tyrion może w przyszłości zabić Cersei ale jej młodszy o kilka minut brat bliźniak Jaime.

Zwróćcie jednak uwagę na słowa wiedźmy:

„A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi”

Gdyby traktować przepowiednię dosłownie to Jaime nie mógłby jednak udusić własnej siostry gdyż ma tylko jedną sprawną dłoń.

Arya zabije Cersei

Teoria ta jest rozwinięciem poprzedniej mówiącej o tym, że Jaime będzie odpowiedzialny za śmierć Cersei. Jak wiemy „lista śmierci” Aryi Stark zawiera nazwisko Cersei Lannister i z pewnością Arya dokonałaby morderstwa na obecnej królowej gdyby miała taką możliwość. Co jednak z przepowiednią Maggy Żaby która jest na tyle precyzyjna, że trudno tutaj znaleźć miejsce dla Aryi? Przepowiednia mówi wyraźnie, że Cersei zginie z rąk młodszego brata. Fani znaleźli jednak sposób aby wplątać w to wszystko młodą Starkównę. Arya miałaby w przyszłości zabić Jaime’go. Dzięki swoim umiejętnościom mogłaby wtedy bez problemu wcielić się w jego postać. To w końcu pozwoliłoby jej zbliżyć do niczego nieświadomej Cersei i ją udusić. Powyższa teoria ma jednak słaby punkt, gdyż Arya nie zwykła odbierać swoim ofiarom życia poprzez uduszenie.

Tyrion jest zakochany w Daenerys

W trakcie gdy Jon Snow i Daenerys Targaryen „dyskutowali” w jej kajucie nad losami świata wierny karzeł przechadzał się pod drzwiami, a jego mina wyrażała wyraźną dezaprobatę i niezadowolenie z rozwoju sytuacji.

Według teorii jednego z fanów Tyrion zakochał się w Dany już jakiś czas temu i od tej pory skutecznie odpędzał potencjalnych rywali. Doradził Matce Smoków pozostawienie Daario na Essos, a Ser Joraha wysłał na kurację dermatologiczną w celu uleczenia nieuleczalnego zakażenia szarą łuszczycą. Stąd, nie jest zbyt zadowolony pojawieniem się nowego konkurenta.

Z informacji przytoczonych przez serwis thedailybeast.com wynika, że reżyser tego odcinka – Jeremy Podeswa tłumaczy minę Tyriona jego troską o polityczne reperkusje nowego związku kluczowych dla dalszego rozwoju wydarzeń postaci i zazdrością nie o samą Daenerys, ale raczej o swoją pozycję głównego doradcy, której może zagrozić Król Północy.

Tyrion zdradzi Daenerys

Inną próbą wyjaśnienia niezadowolonej miny Tyriona jest teoria, że zdradził lub dopiero planuje zdradzenie Daenerys, a ta sytuacja komplikuje jego plany i może stać się kroplą, która przepełni przysłowiową czarę goryczy.

Jest to dość ciekawe ale nie pozbawione odrobiny prawdopodobieństwa twierdzenie. Tyrion nie popierał decyzji Smoczej Królowej w sprawie niezwykle szybkiej i efektownej egzekucji dwóch przedstawicieli rodu Tarlych. Co więcej już później wypominał ją swojej chlebodawczyni i wskazywał, że mogła ona być odebrana jako czyn wskazujący na  skłonności Dany do tyranii.

Dodatkowo nie wiemy co tak naprawdę Tyrion obiecał Cersei w celu skłonienia jej do powrotu do negocjacji. Czy mógł przyrzec coś co Daenerys odbierze jako jawną zdradę? Może kontynuując przemowę o uczuciu jakim darzy swój ród obiecał Cersei, że następcą Smoczej Królowej zostanie nienarodzone dziecko z rodu Lannisterów?

Melisandre płynie do Volantis po armię czerwonych kapłanów

Czerwona kapłanka płynie do Volantis, ale w rozmowie z Varysem obiecała, że jeszcze powróci do Westeros, gdyż to tam ma dokonać żywota. Skoro tak czy powróci sama?

Volantis to jedno z miast-państw w Essos, które jest znane nie tylko jako dysponent jednego z największych zasobów obsydianu – doskonałego oręża przeciw nieumarłym. Mieści się tam największa na świecie świątynia R’hllora,w której korytarzach słychać stukot kroków nieprzeliczonej rzeszy kapłanów, akolitów i fanatycznych wyznawców tego boga. Ponadto stacjonuje tam świeckie ramię tej wiary znane jako Ognista Dłoń – tysiące żołnierzy odzianych w ciemnoczerwone zbroje i pomarańczowe płaszcze.

Być może Melisandre powróci do Westeros na czele Ognistej Dłoni i wspierana magią innych kapłanów i kapłanek R’hllora stawi czoła Królowi Nocy? Byłaby to niewątpliwie duża pomoc dla armii Jona i Daenerys.

Nymeria powróci

Fani twierdzą, że żaden wątek nie pojawia się w serialu bez powodu. Skoro tak to jakie będę reperkusje związane ze spotkaniem przez Aryię Nymerii – jej dawno zaginionej wilkorzycy?

Koszt realizacji sceny z  udziałem dużej liczby wilkorów musiał być dość spory – więc skoro została ona nakręcona – to wydaje się prawdopodobne, że mogą one jeszcze w przyszłości pojawić się w serialu.

Być może w kluczowym momencie bitwy o wszystko przybędą z odsieczą i jako języczek u wagi przechylą szalę zwycięstwa na stronę sił dobra? A może po prostu pożywią się jednym z przyszłych zdrajców uciekających przed sprawiedliwością przez mroczne ostępy lasów Westeros i w ten sposób postawią kropkę nad „i” w całej Grze o Tron?

Powróci Azor Ahai

Tożsamość odrodzonego legendarnego bohatera sprzed tysiącleci powiązanego z wiarą w R’hllora nadal nie została wyjaśniona. Wiele wątków wskazuje, że może to być jedna z pozostałych przy życiu głównych postaci.

Fani typowali już do tej roli Stannisa Baratheona, ale po przegranej bitwie i prawdopodobnej śmierci poniesionej z rąk Brienne ta teoria upadła. Teraz ma być nim Jon Snow lub Danyerys, choć nie brak też wskazywania na Ogara, Ser Davosa czy nawet Jaime Lannistera.

Jeśli w ósmej serii nie dojdzie do jednoznacznego rozwiązania tego wątku, to w zasadzie trudno będzie mówić o zasadności umieszczania w fabule serialu części scen z udziałem Melisandre.

Cleganebowl

Cleganebowl to nic innego jak pojedynek braci Clegane’ów. O tym pojedynku mówi się już od dawna. Według wielu fanów do walki miałoby ma dojść w ostatnim sezonie Gry o Tron. Teoria jest bardzo prawdopodobna gdyż bracia pałają do siebie nienawiścią i wiele wydarzeń z serialu wskazuje na to, że do takiego pojedynku faktycznie dojdzie. Poza tym bracia już raz walczyli między sobą i mieliśmy okazję zobaczyć to na ekranie. W pierwszym sezonie serialu na turnieju rycerskim pojedynek Ogara i Góry pozostał nierozstrzygnięty gdyż zakończył go król Robert Baratheon wydając rozkaz zaprzestania walki. Jednak miejmy nadzieję, że „Co się odwlecze to nie uciecze.”

Tyrion jest Targaryenem

Na pierwszy rzut oka teoria mówiąca o tym, że Tyrion wywodzi się z rodu Targaryenów wydaje się być absurdalna ale zarówno w serialu, jak i książce jest kilka wzmianek mogących świadczyć o tym, że Tyrion jest spokrewniony z Daenerys i Jon’em. Według tej teorii szalony król Aerys II Targeryen miał podkochiwać się w żonie Tywina Lannistera, Joannie. Owocem ich romansu ma być właśnie Tyrion. Warto tutaj zwrócić uwagę na ogromną niechęć Tywina do Tyriona. Może ona wynikać z faktu, że Joanna Lannister zmarła przy porodzie Tyriona, ale również może ona wynikać z tego, że Tyrion nie jest tak naprawdę synem Tywina. Ostatnie słowa jakie wypowiedział umierający Tywin brzmiały:

„Nie jesteś moim synem.”

Słowa te skierował do Tyriona tuż po tym jak został postrzelony z kuszy. Fani zastanawiają się czy kwestia ta była wypowiedziana po prostu w gniewie i Tywin w złości wyrzekł się swojego syna czy kryje się za tym jakaś głębsza tajemnica.

Prawdziwości teorii o pochodzeniu Tyriona może nadać fakt, że Tyrionowi udało się poskromić smoki zamknięte w podziemiach pod nieobecność Daenerys, a jak wiemy taka umiejętność jest przypisywana właśnie Targaryenom.

Bran Budowniczy to Bran Stark

Bran Budowniczy to postać z odległej przeszłości. Został tak nazwany gdyż to on był odpowiedzialny za budowę muru. Był też założycielem Winterfell oraz rodu Stark. Wiemy, że Bran Stark posiada nieprzeciętne umiejętności. Jako Trójoka Wrona może zobaczyć on dowolne wydarzenie z przeszłości. Jako tzw. Warg może wejść w umysł każdego zwierzęcia. Bran niejednokrotnie „sterował” też umysłem Hodora co może świadczyć o tym, że może wejść także w umysł każdego człowieka. Z uwagi na nadprzyrodzone umiejętności Brana powstała teoria mówiąca o tym, że Bran przeniósł się w czasie do tzw. Ery Herosów i to on sam zlecił budowę muru.

Szalony Król oszalał przez Brana

Istnieje teoria mówiąca o tym, że ojciec Daenerys – król Aerys II Targaryen oszalał przez Brana Starka który mógł przenieść się w czasie i miałby podpowiedzieć Aerysowi II sposób na pokonanie armii Nocnego Króla gdy ta nie była jeszcze na tyle potężna aby zagrozić Westeros. Według teorii Bran miałby podpowiedzieć królowi aby ten użył dzikiego ognia do wytępienia armii umarłych. Ten jednak na wskutek sugestii Brana oszalał i wykrzykiwał słowa o „spaleniu ich wszystkich” co było odebrane przez jego podwładnych jako rozkaz spalenia całej Królewskiej Przystani wraz ze wszystkimi mieszkańcami miasta. Jak wiemy rozkaz nie został wykonany bo w porę Jaime Lannister zabił Szalonego Króla.

Śmierć Melisandre i Varysa

W ostatnim sezonie serialu z pewnością zobaczymy Melisandre która powróci do Westeros. Kapłanka R’holla w rozmowie z Varysem przepowiedziała własną śmierć. Melisandre powiedziała, że na pewno zginie na terenie Siedmiu Królestw więc jej powrót w ósmym sezonie jest niemalże pewny. Tak samo jak jej śmierć. Melisandre w tej samej rozmowie przepowiedziała także śmierć Varys’owi. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że los obu postaci został już przesądzony i w finalnym sezonie oboje zginą. Ciekawe tylko w jakich okolicznościach ?

Tormund i Beric przeżyli upadek Muru

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Tormund oraz Beric przeżyli upadek muru w pobliżu wschodniej strażnicy. Zniszczenia wydawały się być ogromne. Rozsądek podpowiada, że nikt z ludzi znajdujących się w strażnicy nie przeżył. Twórcy serialu jednak nie pokazali na ekranie śmierci Tormunda oraz Berica co wskazuje, że raczej uszli oni z życiem i zobaczymy ich w ósmym sezonie.

Gendry i Valyriańska stal

Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć valyriańska stal jest nieoceniona w walce z armią Nocnego Króla. Oręż wykuty z tego właśnie materiału bez problemu zabija każdego białego wędrowca. Jak wiemy mieczy z valyriańskiej stali w Westeros pozostało zaledwie kilka. To na pewno za mało aby pokonać całą armię. Powstała teoria mówiąca o tym, że skoro na ekran powrócił Gendry, czyli kowal o nieprzeciętnych umiejętnościach to być może posiądzie on w jakiś sposób zapomnianą wiedzę o technice wytwarzania valyriańskiej stali i zacznie produkcję mieczy z tego materiału. Być może z pomocą przyjdzie mu tutaj Sam Tarly który uciekając z Cytadeli zabrał ze sobą wiele ksiąg. Jedna z nich może zawierać zapomniany na lata sekret.

Gendry jest synem Cersei

W pierwszym sezonie serialu Cersei wyznaje Catelyn Stark, że straciła jedno ze swoich dzieci. Miało ono być jedynym prawowitym potomkiem Roberta Baratheona i Cersei oraz posiadać ciemne włosy. Teoria mówi o tym, że Cersei wolała aby w przyszłości na żelaznym tronie zasiadł jej przyszły syn z kazirodczego związku z Jaime’m, a nie dziecko Roberta. Dlatego przypuszcza się, że Cersei mogła sfingować, śmierć najstarszego syna i potajemnie go ukryć. Tym synem może być właśnie Gendry. Wiek oraz rysopis się zgadza. Co ciekawe Cersei wspominając o swoim pierwszym dziecku robi to wyłącznie w serialu. W książce próżno szukać takiej informacji co może wskazywać na to, że wątek pierwszego syna Cersei może zostać jeszcze poruszony. Gdyby teoria się sprawdziła okazałoby się, że Gendry nie jest bękartem i mógłby rościć sobie prawo do żelaznego tronu.

Missandei jest Człowiekiem Bez Twarzy

Według niektórych fanów Missandei jest człowiekiem bez twarzy. Wskazywać na to mogą wybitne wręcz zdolności językowe Missandei pomimo młodego wieku oraz fakt, że Missandei często mówi o sobie w trzeciej osobie, co jest przecież znakiem rozpoznawczym ludzi bez twarzy.

Rhaegar Targaryen żyje

Ojciec Jona (Aegona) żyje? Teoria wydaje się być absurdalna ale jest kilka wskazówek zawartych w powieści które mogą świadczyć o jej prawdziwości. Według oficjalnej wersji, książę Rhaegar Targaryen zginął z rąk Roberta Baratheona podczas bitwy nad Tridentem. Według wszystkich relacji, podczas bitwy, książę był odziany w zbroję zdobioną rubinami. W powieści rubiny mają olbrzymią magiczną moc. Melisandre mówi, że jest w stanie zmienić zupełnie wygląd innej osoby właśnie przy pomocy rubinów. I to jest właśnie podstawą teorii według której Rhaegar żyje. W bitwie pod Tridentem mógł zginąć ktoś jedynie upodobniony do księcia Rhaegara. Prawdziwości teorii dodaje fakt, że Robert Baratheon zupełnie zmasakrował zwłoki Rhaegara uniemożliwiając ich identyfikację już po zdjęciu rubinowej zbroi.

Źródła: reddit.com, kawerna.pl, westeros.pl, vulture.com, thedailybeast.com; źródła zdjęć: HBOTagi: Gra o Tron, Gra o Tron 8 sezon, Gra o Tron teorie,

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Gra o Tron: 20 popularnych teorii na temat 8 sezonu serialu"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Guziec
Gość

Niektóre mocno naciągane, ale ta o armii czerwonych kapłanów wydaje się ciekawa. To by była idealna przeciwwaga dla masy trupiaków.

Anula
Gość

Sporo tu tego 🙂
Gendry nie musi wcale umieć tworzyć valyrianskiej stali. Wystarczy, że będzie umiał przekuć tą, z której jest zrobiony żelazny tron. No ale siedzi na nim Cersei i trzeba będzie ją na siłę spychac że stołka.

rydz
Gość

a co o wujku johna z nocnej straży? zostanie za murem? jak przeżył? jest nieumarły? wiec czemu bije swoich?

Ankavit
Gość

Może ten cały wujek Johna z nocnej straży to tak na prawdę jego ojciec..? Jest na wygnaniu, ciągle mu pomaga i nie pozwala umrzeć.. i tak na prawdę nikt nie wie jak udaje mu się być nie umarłym i za razem nie stracić swojego człowieczeństwa..?

rydz
Gość

jednak obejrzalem raz jeszcze sezon 6 , w jednym odcinku wujek mówi do brona że juz sie przemieniał w nieumarłego a wtedy uratowaly go dzieci lasu. I po tajemnicy….

wpDiscuz