Od jakiegoś czasu trwają spekulacje kiedy ukaże się długo oczekiwane wydanie najnowszej części sagi „Pieśń Lodu i Ognia” – „Wichrów Zimy”. Akcja serialu opartego na twórczości G.R.R. Martina (aktualnie emitowany jest w HBO sezon siódmy) już dawno przesunęła się poza wydarzenia opisane w ostatniej opublikowanej książce noszącej tytuł „Taniec ze Smokami” (tom II został wydany w 2012 roku). Wielu twierdzi, że taka sytuacja wpływa na pogorszenie się jakości fabuły.

Długie oczekiwanie na kolejną księgę powoduje frustracje u fanów i sprawia, że teorie spiskowe na temat przyczyn opóźnienia wyrastają jak grzyby po deszczu. Ponadto autor, który lubi się angażować w dużą ilość pobocznych projektów nie pozostawia sobie zbyt wiele czasu na pisanie, co dodatkowo tylko denerwuje wyczekujących. W sieci jest mnóstwo materiałów, w których wylicza się szczegółowo co G.R.R. Martin robi byle tylko nie pisać. O choćby tutaj.

Jakiś czas temu autor wspominał nawet, że ograniczy swoje zaangażowanie w projekty nie związane z „Wichrami” oraz brylowanie na konwentach. Jednak jak podaje w swoim dzienniku online ostatnio skrobnął coś do zbiorczego wydania opowiadań z różnych światów fantasy wydawanych właśnie pod tytułem „Księga mieczy” (The Book of Swords), którą można już zamawiać w przedsprzedaży na Amazon.

Jest to opowiadanie „Synowie Smoka” (Sons of a Dragon) opisujące wydarzenia z lat panowania dwóch synów Aegona Zdobywcy – Aenysa i Maegora. nie było one wcześniej nigdzie publikowane, ale autor przeczytał je na kilku konwentach.

„And of course it also includes „Sons of the Dragon,” a chronicle of the reigns of Aegon the Conquerer’s two sons, Aenys I Targaryen and Maegor the Cruel, for those who cannot get enough of my entirely fake histories of Westeros. That one has never been published before in any form, though I did read it at a couple of cons.”

Wracając do „Wichrów Zimy” – w tym samym poście Martin pomstuje na dziennikarzy snujących dziwne domysły. Mówi, że nie wie które z docierających do niego historii są bardziej absurdalne – te które mówią o tym, że nic jeszcze nie napisał do nowej książki, czy te twierdzące, że „siedzi” na gotowej powieści i jej nie publikuje.

„I’ve seen some truly weird reports about WOW on the internet of late, by ‚journalists’ who make their stories up out of whole cloth. I don’t know which story is more absurd, the one that says the book is finished and I’ve been sitting on it for some nefarious reason, or the one that says I have no pages.”

Autor twierdzi, że wszystkie te informacje są wyssane z palca i ciągle pracuje nad książką – ma lepsze lub gorsze dni, ale posuwa się z pracą do przodu.

„Both ‚reports’ are equally false and equally moronic. I am still working on it, I am still months away (how many? good question), I still have good days and bad days, and that’s all I care to say.”

Co do daty publikacji – G.R.R. Martin myśli, że w 2018 roku powinna się pojawić jedna lub dwie książki ze świata Gry o Tron. Niestety najprawdopodobniej nie będą to „Wichry Zimy”, bowiem pracuje obecnie nad zbiorem opowiadań o życiu królów z rodu Targaryen’ów pod roboczym tytułem „GRRMarillion” lub „Ogień i Krew” (Fire and Blood).

„Speaking of fake history… regulars here may recall our plan to assemble an entire book of my fake histories of the Targaryen kings, a volume we called (in jest) the GRRMarillion or (more seriously) FIRE AND BLOOD.”

Mają być to dwa tomy, a wydanie pierwszego być może nastąpi pod koniec 2018 lub na początku 2019 roku (data wydania nie została jeszcze oficjalnie ustalona). Drugi, jako że nie jest jeszcze napisany – cóż, to może potrwać następnych kilka lat…

„No publication date has been set yet, but it’s likely that we will get the first volume of FIRE AND BLOOD out in late 2018 or early 2019. The second volume, which will carry the history from Aegon III up to Robert’s Rebellion, is largely unwritten, so that one will be a few more years in coming. „

Pozostaje nam się uzbroić w cierpliwość, choć jest ona w tym wypadku poddawana coraz to nowym próbom. Oby tylko autor zdążył napisać wszystkie tomy sagi zanim od nas odejdzie (niestosownie wytykać komuś jego zaawansowany wiek, ale cóż – chyba nie tylko my tak myślimy). Życzymy więc G.R.R. Martinowi dużo zdrowia i niech żyje jak najdłużej.

Źródła: grrm.livejournal.com, źródła grafiki: commons.wikimedia.org – autor: Gage SkidmoreTagi: G.R.R. Martin, Gra o Tron, GRRMarililon, Ogień i Krew, Synowie Smoka, Wichry Zimy,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Gra o Tron – G.R.R. Martin dementuje plotki o dacie wydania „Wichrów Zimy”"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Gra o Tron: 20 popularnych teorii na temat 8 sezonu serialu

[…] tomu powieści przez G.R.R. Martina gdyż autor nie pracuje nad nim zbyt spiesznie – o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Niektórzy fani są zniecierpliwieni opóźniającą się premierą nowego tomu […]

wpDiscuz