Właśnie ujawniono kolejną ofiarę ostatnich ataków na światowe instytucje finansowe. Jak donosi Agencja Reuters tym razem hackerzy dostali się do jednego z systemów firmy doradczo-audytorskiej Deloitte. Jest to jedna z czterech największych na świecie firm zajmujących się audytem finansowym, a do jej klientów należy około 80% najbogatszych amerykańskich przedsiębiorstw ujętych w corocznym rankingu magazynu Fortune (Fortune 500).

Jest to kolejny w ostatnim czasie ujawniony atak na instytucję finansową – w ubiegły piątek pisaliśmy o atakach, których ofiarą padły Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz firma Equifax Inc. – zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem informacji o ponad 800 milionach kredytobiorców z całego świata.

Według informacji podanych przez brytyjski dziennik The Guardian, powołujący się na anonimowe źródło – w przypadku ataku na Deloitte hackerom udało się uzyskać dostęp do serwera mailowego firmy dzięki przejęciu konta administratora. Miało ono być zabezpieczone pojedynczym hasłem i nie posiadać dwustopniowej weryfikacji.

Guardian twierdzi, że maile 244 tysięcy pracowników audytora były przechowywane w chmurze z wykorzystaniem usługi Azure Microsoftu. Hackerzy mogli ponadto mieć dostęp do nazw użytkowników, haseł, adresów IP oraz informacji zdrowotnych.

Atak został wykryty prawdopodobnie w marcu tego roku, jednakże mógł trwać od października lub listopada 2016 roku. Prawdopodobnie głównym celem hackerów były przedsiębiorstwa działające na terenie Stanów Zjednoczonych, a w samej firmie informacja o nim została ujawniona wąskiemu kręgowi złożonemu z kluczowych partnerów i prawników.

Deloitte wydało w tej sprawie oświadczenie cytowane przez Reuters’a. Potwierdza w nim między innymi część informacji ujawnionych przez The Guardian – w tym fakt, że atak dotyczył platformy mailowej firmy. Ponadto poinformowało, że atak miał wpływ na dane nieznacznej ilości klientów.

Rzecznik Deloitte w wypowiedzi dla Guardiana przekazał, że firma uruchomiła odpowiedni, wszechstronny protokół bezpieczeństwa i rozpoczęła intensywny i dokładny przegląd całego wydarzenia. W prace te zaangażowane został zespół ds. cyberbezpieczeństwa oraz szereg ekspertów z obszaru poufności zarówno z samej firmy ja i spoza niej.

“Deloitte implemented its comprehensive security protocol and began an intensive and thorough review including mobilising a team of cybersecurity and confidentiality experts inside and outside of Deloitte,”

W ramach tego przeglądu Deloitte poinformowało o zdarzeniu klientów, których dane mogły zostać wykradzione w wyniku ataku oraz regulatorów i stosowne władze.

„As part of the review, Deloitte has been in contact with the very few clients impacted and notified governmental authorities and regulators.”

FBI pytane przez Reutersa o postępowanie w sprawie tego ataku odmówiło komentarza powołując się na własną politykę niekomentowania prowadzonych śledztw.

Źródła: theguardian.com, reuters.com; źródła grafiki: commons.wikimedia.org – autor: BDS2006Tagi: atak hackerski, Deloitte,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Hackerzy na fali – tym razem ich ofiarą padło Deloitte"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Nowe informacje odnośnie ataku hackerskiego na Deloitte

[…] koniec września pisaliśmy o ataku hackerskim jakiego ofiarą padła firma doradczo-audytorska […]

wpDiscuz