Japońskie firmy przyzwyczaiły nas już do niecodziennych produktów – jednak gdy myślimy, że nie dadzą rady nas niczym nowym zaskoczyć – pokazują, że to nie do końca prawda.

Z informacji opublikowanych w serwisie japantimes.co.jp możemy dowiedzieć się kilku szczegółów o najnowszej produkcji japońskiej firmy Next Technology – słodkim robopiesku nazwanym „Hana-chan” (połączenie słowa „nos” z popularnym przezwiskiem dla dziewczynek).

Główną funkcją tego 15-centymetrowego robota jest badanie czy nogi jego właściciela nie wydzielają specyficznego zapachu o dużym natężeniu.

W przypadku wykrycia odoru, o niższej intensywności, która z pewną dozą samozaparcia może być tolerowana przez osoby przebywające w bezpośrednim otoczeniu właściciela stóp – piesek zacznie intensywnie szczekać.

Natomiast jeśli natężenie zapachu jest duże i może stać się źródłem poważnego towarzyskiego skandalu – piesek zaalarmuje o tym fakcie swego właściciela w sposób trudny do przegapienia – nagle przewróci się na bok i będzie trząsł się porażony odorem.

Jak wynika z wypowiedzi jednego z pracowników producenta – Pana Kimika Tsuji – źródłem inspiracji dla twórców tego robota był klient, któremu fakt posiadania śmierdzących stóp wytknęła córka. Klient był zainteresowany możliwością uzyskania informacji o swojej przypadłości bez konieczności angażowania do tego postronnych osób oraz nie chciał czuć związanego z tym zażenowania.

“He told us his daughter had said his feet were smelly, but he didn’t want to know how bad the odor was because he would feel hurt.”

Hana-chan ma trafić do sprzedaży już na początku przyszłego roku, jednak jego cena w wysokości 9280 dolarów (ok. 32700 PLN) wydaje się mocno wygórowana.

Owszem, technologia pozwalająca na ocenę rodzaju oraz intensywności zapachu jest czymś nowym, ale to chyba lekka przesada. Gdyby urządzenie było tańsze – sam chętnie sprezentowałby je kilku znajomym…

Źródła: japantimes.co.jp; źródła grafiki: youtube.comTagi: Hana-chan, Next Technology, wykrywanie odorów,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz