Hitachi opracowało nowe urządzenie podłączane do smartfonów umożliwiające sprawdzenie czy kierowca jest trzeźwy i może prowadzić, jednocześnie weryfikujące tożsamość badanego za pomocą algorytmu rozpoznawania twarzy.

Alkomat waży 20 gramów i jest obsługiwany przez aplikację zainstalowaną na telefonie. W trakcie dmuchania wykonywane jest zdjęcie badanego przy pomocy aparatu z podłączonego smartfona, dzięki czemu urządzenie może sprawdzić kto jest poddawany badaniu.

W przyszłości firma planuje podjąć współpracę z producentami samochodów w celu wykorzystania urządzenia do sprawdzania poziomu alkoholu we krwi kierowcy i ewentualnego uniemożliwienia mu jazdy przy przekroczeniu dozwolonej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Urządzenie jest kolejnym opracowanym przez Hitachi. W ubiegłym roku we współpracy z Hondą powstało podobne pozwalające na weryfikację trzeźwości kierowcy i odcięcie zapłonu w przypadku negatywnego wyniku testu, jednak pojawiał się problem z podmienianiem osoby dmuchającej.

Źródło: hitachi.com; źródło grafiki: hitachi.com



Tagi: Alkomat, Hitachi, Honda,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz