galaxy s 8

Dzięki IHS Markit – brytyjskiej firmy specjalizującej się pozyskiwaniem informacji poznaliśmy jednostkowy koszt wyprodukowania modelu Samsung Galaxy S8. Według ekspertów firmy  koszt produkcji nowego modelu Samsunga jest wyższy w porównaniu do kosztów produkcji jego poprzednika.

W przypadku głośnych premier nowych urządzeń analitycy IHS Markit starają się oszacować koszt produkcji każdego z elementów znajdujących się w nowym urządzeniu. Nie mogło zatem zabraknąć takiej wyceny w przypadku premiery jednej z najpopularniejszych serii smartfonów na rynku mobilnym. Na warsztat ekspertów z IHS Markit wzięto model Samsunga Galaxy S8 którego cena sprzedażowa wynosi 720 dolarów. Według przeprowadzonej ekspertyzy koszt produkcji jednego urządzenia wynosi 307,5 dolara. Jest to mniej niż połowa końcowej ceny urządzenia.

Według tej samej firmy analitycznej koszt produkcji Samsunga Galaxy S7 czyli bezpośredniego poprzednika Samsunga Galaxy S8 był stosunkowo niższy, bowiem wynosił 255 dolarów. Zatem różnica w kosztach produkcji obu urządzeń wynosi 43 dolary. Dla ciekawostki można tutaj także podać koszty produkcji jednego z najnowszych smartfonów od Apple. Koszt wyprodukowania wersji Iphone’a 7 z 32Gb pamięci wewnętrznej wynosi 225 dolarów. Zatem jednostkowy koszt wyprodukowania Samsunga Galaxy S8 jest wyraźnie wyższy niż Iphone’a 7. Zaskoczeni?

Raport IHS Markit zawiera wycenę poszczególnych części urządzenia. Przyjrzyjmy jej się bliżej. Nie bez przyczyny najwięcej pieniędzy pochłania produkcja ekranu. Wyświetlacz Samsunga Galaxy S8 jest przez wielu uważany za najlepszy w świecie smartfonów. We wspomnianym wcześniej raporcie jest mowa o kwocie 85 dolarów za wyprodukowanie jednego egzemplarza wyświetlacza. Widać tutaj jak wielką wagę ma dla Samsunga ekran w nowym flagowcu. Pochłania on znaczną część końcowej kwoty. Dla porównania ekran w ostatnim Iphonie kosztuje „tylko” 42 dolary. Z ważniejszych informacji zawartych w raporcie IHS należy wymienić koszt produkcji chipsetu Samsung Exynos 8895 który wynosi 41,5 dolara, oraz aparatów fotograficznych, których cena jest szacowana na 20,5 dolara. Ponadto zawartość pudełka szacuje się, że wynosi 15 dolarów, a akumulator 4,5 dolara.

Pamiętajmy jednak, że powyższe wyliczenia nie obejmują np. badań, rozwoju oraz marketingu. Zatem różnica między wyliczeniami IHS oraz ceną końcową urządzenia nie jest marżą Samsunga. Z pewnością do kosztów można by doliczyć jeszcze kilka innych rzeczy. Koszty produkcji są tylko częścią wydatków które ponosi producent. Nie zapominajmy o tym.Tagi: Samsung, Samsung Galaxy S8,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz