Norweska firma górnicza – Intex Resources ASA z siedzibą w Oslo postanowiła skorzystać z procesu tzw. Initial Coin Offering (ICO) do wypuszczenia własnej kryptowaluty pod nazwą Iron & Nickel (I&N). Tym co odróżnia ją od całej rzeszy innych jest fakt zabezpieczenia środków inwestowanych w tokeny poprzez wprowadzenie całkowitej wymienialności I&N na rezerwy metali będące w posiadaniu firmy Intex tj. rudy żelaza i niklu.

Nie trzeba chyba już żadnemu fanatykowi nowych technologii tłumaczyć czym są kryptowaluty. Jednakże z uwagi na gwałtowny rozwój branży i coraz to ciekawsze inicjatywy dotyczące wirtualnych środków płatniczych warto przybliżyć kilka jej aspektów.

Na fali popularności Bitcoina, którego wartość bije ostatnio kolejne rekordy powstało sporo projektów związanych z tą tematyką, którym w mniejszym lub większym stopniu udaje się również zaistnieć w świadomości masowego odbiorcy.

W ostatnim czasie sporą popularność zdobyła kryptowaluta Ethereum – podobnie jak Bitcoin oparta na technologii blockchainu. Jednakże w przeciwieństwie do Bitcoina – Ethereum weszło na rynek z wykorzystaniem wspomnianego wcześniej procesu określanego jako Initial Coin Offering (ICO).

ICO umożliwia pozyskiwanie funduszy przez sturtupy z ominięciem banków, tradycyjnych inwestorów czy funduszy kapitałowych. Startup wypuszcza własną krytpowalutę i część tokenów sprzedaje sponsorom projektu za walutę będącą prawnym środkiem płatniczym – np. za Bitcoiny lub bardziej tradycyjnie za euro czy dolary.

Właściciele startupu otrzymują za swoje tokeny realną gotówkę, która mogą przeznaczyć na rozwój firmy, a inwestorzy mają tokeny, którymi mogą później handlować na giełdach. Można to przyrównać do sprzedaży udziałów firmy jednak niestety taki sposób inwestowania w nowe przedsiębiorstwa wiąże się ze sporym ryzykiem dla wykładających środki. Jeżeli startup nie będzie się rozwijał lub pomysł na biznes okaże się niemożliwy do zrealizowania zostaną oni w ręku z bezwartościowymi tokenami. Ryzyko jest spore i dlatego ICO zostało zakazane w wielu państwach świata i w chwili obecnej legalne jest tylko w Singapurze i Szwajcarii.

Iron & Nickel Intexu daje potencjalnym nabywcom swoistą gwarancję solidności i minimalizuje ryzyko potencjalnego utracenia całości zainwestowanych w jej zakup środków. Ponadto może się stać dużym ułatwieniem w procesie nabywania przez firmy rudy żelaza i niklu w celu wykorzystania jej do produkcji. Wystarczy nabyć I&N, a później zgłosić się do Intexu. W zasadzie posiadanie tej kryptowaluty będzie równoznaczne z zagwarantowaniem sobie dostępu do tych surowców.

Prace nad emisją nowej kryptowaluty są już mocno zaawansowane. Jak twierdzi Bjorn Zachrisson – Dyrektor Zarządzający firmy współuczestniczącej w projekcie – Harmonychain AS, Żelazo i Nikiel została już zarejestrowana w standardzie tokenowym EC20.

„We have already registered IRON and NICKEL on the EC20 blockchain”

W chwili obecnej firmy sprawdzają możliwości rozprowadzenia tokenów i umożliwienia handlu nimi na godnych zaufania platformach wymiany tokenów.

„We are looking into ways to distribute the tokens and have them tradable on reputable token exchanges”.

Upublicznienie informacji o planowanej emisji spowodowało duże zainteresowanie wśród inwestorów, a kurs akcji Intex Resources poszybował gwałtownie w górę.

Źródła: zerohedge.com; źródła grafiki: commons.wikimedia.org – autor: Cuesta College Physical Sciences Division instructor Dr. Patrick M. Len.Tagi: Bitcoin, Ethereum, ICO, Intex Resources ASA, Iron & Nickel, kryptowaluty, Norwegia,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz