Yoctrace – nowa technologia od Fuji Xerox pozwala weryfikować oryginalność różnych obiektów na podstawie porównania zdjęć ich powierzchni.

Według informacji producenta oprogramowanie korzystające z technologii zaawansowanego przetwarzania obrazu ma służyć pomocą przede wszystkim w weryfikowaniu oryginalności rozmaitych certyfikatów, dokumentów, aktów własności czy środków płatniczych.

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem obiektu, co do którego oryginalności chcemy się upewnić, a oprogramowanie najpierw umieści je na serwerze wraz z szczegółowymi danymi powierzchni w celu rejestracji. Następnie po powtórnym wykonaniu zdjęcia nowatorski algorytm autorstwa Fuji Xerox dokona porównania obu zdjęć powierzchni i potwierdzi lub nie jego autentyczność.

Zasada działania Yoctrace

Według producenta ten sposób działania daje bardzo dużą dokładność weryfikacji ponieważ porównywane są całe obrazy zawierające losowe wzory. Jest to nowe podejście do tematu, gdyż stosowane do tej pory oprogramowanie porównujące weryfikowało jedynie pewne charakterystyczne cechy badanego obiektu (np. w przypadku weryfikacji odcisków palców).

Fuji Xerox twierdzi, że Yoctrace okazał się niezwykle przydatny do rozpoznawania małych obiektów, do których nie można przyczepić żadnej etykiety lub kodu kreskowego takich jak pigułki/tabletki. Jego skuteczne działanie jest możliwe nawet w przypadku gdy powierzchnia sprawdzanego obiektu jest nierówna, a kolory na zdjęciu są cieniowane.

Producent uważa, że ta technologia może stać się bardzo popularna z uwagi na skalę fałszerstw w życiu codziennym. Przywołuje dane opublikowane przez OECD w kwietniu 2016 roku, według których straty wynikające z kupowania przez użytkowników produktów podrobionych lub ich pirackich wersji sięgają 500 miliardów dolarów rocznie (co równa się to 2,5% wartości całego globalnego handlu).

Yoctrace jest niezwykle nowatorskim oprogramowaniem i może okazać się niezwykle przydatne dla każdego użytkownika smartfona. Telefony zabieramy ze sobą w zasadzie wszędzie i wystarczy chwila aby zrobić zdjęcie jakiemuś obiektowi, a to z kolei wystarczy do weryfikacji autentyczności banknotów czy posiadającego sporą wartość certyfikatu na okaziciela.

Mogę sobie wyobrazić, że aplikacja korzystająca z tego rozwiązania pozwoli w przyszłości na sprawdzenie czy kupowany przez nas okazyjne produkt jest rzeczywiście wykonany z materiału, o którym mówi sprzedawca (np. złoty pierścionek czy skórzany mebel). Do tego funkcja pozwalająca na rozpoznawanie tabletek po ich strukturze pomogłaby mi wielokrotnie w sortowaniu rozsypanych lekarstw mojej babci.

Chętnie zapłaciłbym za możliwość błyskawicznego sprawdzenia autentyczności różnych obiektów i będę z niecierpliwością czekał na informacje o szerszym udostępnieniu tej technologii.

Źródła: news.fujixerox.com; źródła grafiki: news.fujixerox.xom, commons.wikimedia.org – autor: Solomon203Tagi: Fuji Xerox, weryfikacja autentyczności, Yoctrace,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz