W czwartek, 1 czerwca Japonia umieściła na orbicie satelitę Michibiki nr 2, który pomoże ulepszyć pozycjonowanie przy pomocy systemu GPS. Został on wyniesiony z wykorzystaniem rakiety H-2A wystrzelonej z Centrum Kosmicznego  Tanegashima na południu Japonii.

Poprzedzający go satelita Michibiki nr 1 został wystrzelony jeszcze w 2010 roku w celu przeprowadzenia testów i badań nad możliwością ulepszenia działania sytemu GPS. Japoński rząd planuje wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów (Michibiki nr 3 i 4) jeszcze w tym roku. Dzięki temu będzie można zapewnić pobyt jednego z satelitów nad terytorium Japonii przez osiem godzin każdego dnia.

Na razie japoński system nie ma zastępować amerykańskiego, ale ma stanowić jego uzupełnienie. Pomiary odległości prowadzone dzięki sygnałom dostarczonym z obu systemów powinny pozwolić na zmniejszenie dotychczasowego marginesu błędu w lokalizacji z 10 metrów do kilku centymetrów.  Jest to niezbędne do dalszej robotyzacji gospodarki z wykorzystaniem autonomicznych traktorów (planowane do wykorzystania w rolnictwie) oraz autonomicznych maszyn budowlanych.

Japoński rząd planuje umieszczenie na orbicie kolejnych trzech  satelitów przed końcem 2023 roku, co powinno pozwolić na uzyskanie przez ten kraj własnego, całkowicie niezależnego od Stanów Zjednoczonych systemu lokalizacji GPS.

Źródła: techwireasia.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: autonomiczne maszyny budowlane, autonomiczne traktory, GPS, H-2A, Japonia, Michibiki,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Japonia będzie miała własny, ulepszony system GPS"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Start japońskiej rakiety z satelitą Michibiki nr 3 przełożony

[…] Szerzej na ten temat pisaliśmy przy okazji wystrzelenia satelity Michibiki nr 2 w czerwcu tego roku. Z naszym artykułem można się zapoznać tutaj. […]

wpDiscuz