SoftBank Corporation to wielonarodowa firma działająca w branży telekomunikacyjnej i internetowej. Od lat inwestuje w nowe, ciekawe projekty technologiczne. Jak dotąd jej najbardziej spektakularnym sukcesem było dofinansowanie będącej na wczesnym etapie rozwoju niedużej chińskiej firmy internetowej – Alibaba. Zainwestowane w 2000 roku 20 milionów dolarów zamieniło się w 60 miliardów dolarów w 2014 roku, po debiucie Alibaby na giełdzie.

Całkiem niedawno SoftBank ogłosił stworzenie funduszu kapitałowego pod nazwą The Vision Fund, którego głównym zadaniem jest inwestowanie w startupy mające szansę na zdominowanie branży w przyszłości. Fundusz został zasilony niebagatelną kwotą 100 miliardów dolarów i w ocenie niektórych specjalistów może odmienić Dolinę Krzemową.

Jak powiedział Bill Maris – założyciel Google Ventures (inwestycyjnego ramienia Alphabet Inc.) – SoftBank pokazuje niezwykłą odwagę, ufność i optymizm chcąc zainwestować tak wielkie kwoty w technologię.

„SoftBank shows a remarkable amount of bravery, confidence and optimism to look to apply this much money in technology,”

Maris nie chce twierdzić, że jest to niewłaściwe postępowanie w przypadku przewidywania utrzymania w przyszłości obecnych trendów w branży technologicznej i byłby bardziej zaniepokojony gdyby SoftBank mówił o śmierci technologii jaką znamy.

“I can’t say it’s a wrong bet, if you think the trends in tech will continue in the future. I would be much more worried if SoftBank was saying tech is dead.”

Według ujawnionych planów SoftBank inwestycje mają dotyczyć większych i bardziej rozwiniętych startupów, a minimalna wartość dofinansowania nie powinna być niższa od kwoty 100 milionów dolarów.

Przewidywano również, że The Vision Fund wspomoże rozwój Ubera kwotą około 10 miliardów dolarów. Według ostatnich doniesień SoftBank i Uber doszły do porozumienia, a jak przekazała agencji Associated Press osoba wtajemniczona w szczegóły całej operacji – SoftBank planuje zakupić nowe akcje Ubera o wartości 1 miliarda dolarów oraz wykupić udziały należące do innych inwestorów oraz pracowników tej firmy. Celem jest przejęcie 14-procentowego pakietu akcji.

Wydaje się, że Grupa SoftBank liczy na spore korzyści jakie mogą jej przynieść inwestycje w nowo powstające firmy technologiczne i chciałaby powtórzyć przypadek z Alibabą. Cóż, przy tak szerokim zakresie inwestycji rzeczywiście może się to tej japońskiej firmie udać.

Źródła: japantoday.com, źródła grafiki: pixabay.comTagi: Alibaba, SoftBank, The Vision Fund, Uber,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz