Uważa się, że przezroczyste i półprzezroczyste ogniwa słoneczne o elastycznej budowie będą w przyszłości jednym z kluczowych źródeł powszechnie dostępnej i ekologicznej energii elektrycznej. Możliwość wykorzystania ich na powierzchniach takich jak szyby, wyświetlacze smartfonów i laptopów czy nawet ludzkiej skórze może znacząco wpłynąć na kierunek rozwoju nowych technologii wykorzystywanych w codziennym życiu.

W chwili obecnej badacze pracują nad poprawieniem ich wydajności, zwiększeniem przepuszczalności światła oraz obniżenia kosztów produkcji.

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Tohoku z siedzibą w mieście Sendai, pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego Takashi Kato opracowali właśnie nową metodę umożliwiającą produkcję półprzezroczystych i elastycznych ogniw słonecznych w arkuszach o atomowej grubości (wymiar 2D) z wykorzystaniem TMD (transition metal dichalcogenides) – materiału w formie zbliżonej do grafenu.

Dzięki zastosowaniu układu Schottky’ego udało się zwiększyć poziom wydajności ogniw o ok. 0,7% w stosunku do innych znanych materiałów zbudowanych z kilku warstw TMD.

Jak twierdzi profesor Kato struktura ogniwa słonecznego typu Schottky jest stosunkowo prosta, a układ zbudowany z TMD posiada dobrą skalowalność co jest jednym z najważniejszych elementów pozwalających na jego wykorzystanie w praktyce.

„Since our device structure, Schottky-type solar cell, is very simple, the TMDs-based Schottky-type solar cell possesses good properties for scalability, which is one of the most important elements for use in practical applications.”

Pod pojęciem skalowalności należy rozumieć zdolność do rozbudowy urządzenia w sposób umożliwiający jego pracę z pożądaną minimalną wydajnością.

Obecnie trwają dalsze prace nad tą technologią, mające pozwolić na zastosowanie jej w praktyce.

Źródła: tohoku.ac.jp; źródła grafiki: tohoku.ac.jpTagi: ogniwa fotowoltaiczne, półprzezroczyste i elastyczne materiały 2D, Uniwersytet Tohoku,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz