Niedawno sporo się mówiło w naszym kraju o nowej opłacie recyklingowej uiszczanej od każdej plastikowej torebki. Ostatecznie zadecydowano, że nowa opłata będzie pobierana od 1 stycznia 2018 roku, co ma pozwolić na znaczne ograniczenie ich zużycia i przyczynić się do większej dbałości o środowisko naturalne.

Jak czytamy w materiale opublikowanym ostatnio przez serwis Recycling International – w Indiach zespół naukowców pod przewodnictwem dr S. K. Dhawana, pracujących w Narodowym Laboratorium Fizyki, opracował nowatorską metodę pozwalającą na przetwarzanie plastikowych torebek w kolorowe kafle.

Inspiracją dla jej powstania była konieczność walki z narastającą falą plastikowych odpadów, gdyż jak twierdzi naukowiec w Indiach powstaje ich około 1500 ton dziennie, a nie podlegają one recyklingowi.

„India generates 1500 tonnes of plastic waste every day and we just throw it away”

Metoda pozwala na przekształcenie około 600 sztuk torebek w pięknie wyglądający kolorowy kafelek. Metr kwadratowy kosztuje około 10,8 dolarów amerykańskich, a twórcy twierdzą, że mogą one posłużyć również jako nawierzchnia chodników.

Produkcja płytek ma się rozpocząć za niecałe trzy tygodnie tj. 19 października 2017 roku w zakładach recyklingowych firmy Shayna Ecounified India Pvt Ltd w Delhi.

Naukowcy otrzymali już zamówienie na 77 tysięcy płytek od indyjskiej Rady Badań Naukowych i Przemysłowych.

Departament Nauki i Technologii indyjskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił, że będzie promował ekologiczne kafelki w trakcie nadchodzącej krajowej kampanii na rzecz polepszenia infrastruktury sanitarnej.

Cóż – rozwiązanie wydaje się ciekawą alternatywą dla palenia lub składowania na wysypiskach tego rodzaju odpadów. Jednocześnie metoda ta umożliwiająca odsprzedanie przetworzonych odpadów wydaje się bardziej uzasadniona ekonomicznie niż przyjęta w naszym kraju opłata.

Źródła: recyclinginternational.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Indie, kafelki z folii, recykling,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz