W dniu wczorajszym sukcesem zakończyło się wystrzelenie rakiety Falcon 9, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę Inmarsat-5 F4. Był to jak dotąd najcięższy ładunek jaki wyniesiono przy pomocy tego typu rakiety. Satelita ważył 6,69 tony i został wyprodukowany przez Boeing Network & Space Systems.

Start odbył się z Kompleksu Startowego 39A (LC-39A) mieszczącego się w Kennedy Space Center na Florydzie.

Jest to wyjątkowe miejsce z uwagi na rolę jaką odegrało w historii lotów kosmicznych. Kompleks startowy został wybudowany w celu umożliwienia obsługi programu misji Apollo – stąd odbył się pierwszy start rakiety Saturn V (misja Apollo 4) oraz wiele kolejnych misji Apollo w tym historycznej  Apollo 11 (pierwsze lądowanie człowieka na księżycu – 20 lipca 1969 roku). Od późnych lat siedemdziesiątych XX wieku kompleks był przebudowywany w celu umożliwienia obsługi startów promów kosmicznych – z których pierwszy odbył się 1981 roku.

SpaceX użytkuje kompleks na podstawie 20-letniej umowy użyczenia zawartej z NASA w 2014 roku. Od tego czasu dokonano szeregu ważnych modyfikacji mających umożliwić wykonywanie misji przy użyciu rakiet typu Falcon 9 oraz Falcon Heavy.

Z uwagi na wyjątkowe potrzeby misji (duża waga wynoszonego ładunku) SpaceX podjęło decyzję o nie podejmowaniu prób odzyskania pierwszego członu rakiety.  Według planu misji udostępnionego przez SpaceX procedura odliczania miała trwać dokładnie 1 godzinę, 13 minut, 0 sekund, a misja licząc od startu rakiety Falcon 9 do umieszczenia satelity na orbicie dokładnie 31 minut i 48 sekund.

Skrót z relacji można zobaczyć w serwisie twitter.com – wystarczy kliknąć poniżej:


Żródła: spacex.com; żródła grafiki: flickr.com; źródła video: twitter.comTagi: Falcon 9, Inmarsat-5, SpaceX,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz