Jak donosi serwis koreatimes.co.kr – wczoraj doszło w Seulu do spotkania koreańskiego Ministra Handlu Przemysłu i Energii – Paik Un-kyu z przedstawicielami największych firm technologicznych tego kraju. Uczestniczyli w nim między innymi Dyrektor Generalny Samsung Electronics – Kwon Oh-hyun, Dyrektor Generalny LG Display – Han Sang-beom oraz Dyrektor Generalny SK hynix – Park Sung-wook.

Efektem spotkania było ogłoszenie nowego planu inwestycyjnego, który ma przyczynić się do utworzenia nowych miejsc pracy w sektorze technologicznym.

Ustalono, że firmy zainwestują w przeciągu najbliższych siedmiu lat kwotę 46 miliardów dolarów w budowę na terenie Korei Południowej zakładów produkujących nowoczesną elektronikę.

Największą kwotę – bo około 19 mld dolarów wyłoży Samsung Electronics, który zobowiązał się do otwarcia do 2021 roku dwóch nowych zakładów w miejscowościach Pyeongtaek oraz Asan. Mają one produkować wyświetlacze OLED oraz karty pamięci.

SK hynix (dawniej znany jako Hyundai Electronic Industrial Co. Ltd.) wyasygnuje do 2024 roku kwotę 13,7 mld dolarów, która pozwoli na otwarcie kilku zakładów w Prowincji Chungcheong produkujących karty pamięci NAND.

Ostatni z gigantów – LG Display postawi do roku 2020 dwie nowe fabryki wyświetlaczy OLED w miastach Paju oraz Gumi za kwotę 13,3 mld dolarów.

W trakcie rozmów przedstawiciele koncernów poruszyli szereg innych zagadnień związanych z przyszłym rozwojem branży technologicznej.

Dyrektor Kwon z Samsunga prosił rząd koreański o wsparcie przemysłu półprzewodnikowego w procesach kształcenia personelu oraz ułatwienie dalszych badań naukowych i rozwoju.

Dyrektor Han z LG Display apelował z kolei o równe traktowanie przez rząd podmiotów z branży niezależnie od ich pozycji na rynku. Ma to umożliwić współpracę gigantów z mniejszymi podwykonawcami przy prowadzeniu badań i dalszym rozwijaniem przemysłu.

Ponadto zwracali oni uwagę na konieczność ograniczenia dalszego wzrostu płacy minimalnej w Korei, która w przeciągu ostatniego roku wzrosła o 16,4% do poziomu 6,67 dolara za godzinę. Jej wzrost w przyszłym roku mógłby spowodować pogorszenie warunków prowadzenia działalności oraz utrudnić tworzenie nowych miejsc pracy.

Minister Paik zapewnił, że rząd poszuka możliwości wspierania firm, dla których wzrost płacy minimalnej stanowi problem.

„The government will seek measures to support companies that are struggling with the rising minimum wage.”

Kolejnym poruszanym zagadnieniem był brak na koreańskim rynku wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W drugiej połowie 2016 roku branża przemysłu elektronicznego stworzyła prawie 53,5 tysięcy nowych miejsc pracy, z których udało się obsadzić jedynie 46,5 tysiąca.

Pod koniec spotkania dyskutowano nad trwającym wyścigiem technologicznym pomiędzy poszczególnymi państwami regionu. Minister powiedział, że firmy z Korei Południowej powinny dołożyć wszelkich starań aby zapobiec wyciekowi nowych technologii oraz odpływowi do zagranicznej konkurencji własnej kadry naukowej.

„Korean companies will have to pay extra attention to counter attempts of technology leakage and brain drain by competing nations.”

Miał tu na myśli przede wszystkim Chiny, które w ostatnim czasie poczyniły spore inwestycje w branży technologicznej i stają się największym konkurentem Korei Południowej w tej dziedzinie.

Jak widać Korea Południowa nie zasypia gruszek w popiele i cały czas stara się utrzymać swoją wyjątkową pozycję w branży producentów nowoczesnych komponentów elektronicznych. Do takiego postępowania mobilizuje ją dodatkowo od dawna nie notowany wyjątkowo wysoki poziom cen części komputerowych na świecie, który przełożył się na pozyskanie kwoty 50,5 mld dolarów w przeciągu ośmiu miesięcy tego roku z eksportu tego rodzaju produktów.

Źródła: koreatimes.co.kr, źródła grafiki: pixabay.comTagi: Korea Południowa, LG Display, Samsung Electronics, SK hynix, zakład produkujący wyświetlacze OLED,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz