Jeden z największych na świecie sprzedawców detalicznych – firma Wal-Mart Stores Inc. wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) o opatentowanie latającego magazynu, z którego towar byłby dostarczany klientom przez drony.

Jak podaje serwis bloomberg.com podniebny sklep ma mieć konstrukcję podobną do sterowca i będzie się unosić na wysokości od 500 do 1000 stóp (od ok. 152 do 305 metrów).

Na jego pokładzie zamontowana zostanie spora ilość lądowisk dla dronów, a całość poruszałaby się pod kontrolą ludzkiego pilota sterującego konstrukcją zdalnie z ziemi.

Ruch Wal-Mart’u ma być próbą dogonienia Amazon, który podobną konstrukcję opatentował w ubiegłym roku.

Wprowadzenie do użytku latających magazynów miałby umożliwić obniżenie kosztów obsługi zamówień składanych przez internet dzięki pominięciu w łańcuch dostaw firm kurierskich. Ponadto powinno to znacząco skrócić czas oczekiwania przez klienta na dostarczenie zamówienia.

Do tej pory Wal-Mart zachęcał swoich klientów składających zamówienia online do osobistego odbioru zamówionych towarów w sklepie, dzięki czemu poza uniknięciem kosztu dostawy mógł ich skłonić do dokonania dodatkowych zakupów w trakcie wizyty w placówce.

Kolejną korzyścią dla firmy związaną z korzystaniem z latających marketów byłaby możliwość zlikwidowania części tradycyjnych sklepów. Pomimo, iż ich latająca wersja byłaby droższa w produkcji, to jej zdolność do przemieszczania się dawałaby możliwość obsługi naprawdę dużego obszaru przy pomocy jednej konstrukcji, a co za tym idzie przyniosłoby to znaczne oszczędności.

Zastanawiam się kiedy nasi rodzimi sprzedawcy wpadną na podobny pomysł. Jeden latający sklep nad miastem mógłby zastąpić naprawdę sporą rzeszę tradycyjnych punktów sprzedaży. Pozostaje nam z uwagą obserwować rozwój sytuacji.

Źródła: bloomberg.com, źródła grafiki: uspto.govTagi: Drony, Latający supermarket, Wal-Mart,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz