Na targach IFA w Belinie zaprezentowano ostatnio szereg nowatorskich rozwiązań technologicznych z różnych dziedzin życia. Pośród stoisk rozmaitych producentów dużą popularnością cieszyła się przestrzeń zagospodarowana przez firmę Panasonic.

Pośród prototypów różnych urządzeń, wśród których znalazły się między innymi przenośna korzystająca z Wi-Fi chłodziarka do sake oraz pralko-szafka zarządzająca ubraniami użytkownika, uwagę zwiedzających przykuwała inteligentna lodówka podjeżdżająca na zawołanie z dostawą świeżo schłodzonych napojów.

Urządzenie nazwane po prostu „Ku” posiada wbudowany LIDAR oraz czujnik głębi, dzięki którym może bezproblemowo poruszać się po domu reagując na komendy głosowe wydawane przez właściciela. Wystarczy powiedzieć „Ku podjedź tutaj” i urządzenie natychmiast zjawi się u naszego boku dając dostęp do przechowywanych w swoim wnętrzu napojów i przekąsek.

Według słów Tobiasa Wobbe z Panasonic samobieżna lodówka została wyposażona w umiejętność nawigowania w pomieszczeniach mieszkalnych w oparciu o technologię pozwalającą jej na stworzenie wirtualnej mapy domu użytkownika. Mapa jest nieustannie aktualizowana co pozwala lodówce na dokładne ustalenie swojej pozycji i uniknięcie zderzenia z innymi domowymi sprzętami oraz omijanie dzieci czy zwierząt.

„It maps out the room, continuously updates the map, recognizes itself within the map so it can move around safely without bumping into anything.”

Firma twierdzi, że urządzenie powstało z myślą o osobach starszych, dla których wyprawy z kuchni do pokoju i z powrotem są uciążliwie z uwagi na trudności z poruszaniem się. Jednocześnie nie kryje, że jest to rozwiązanie idealne dla osób ceniących sobie możliwość jak najrzadszego odrywania się od wykonywanych niesamowicie istotnych czynności takich jak oglądanie meczu Mistrzostw Świata.

„Just imagine you’re watching the World Cup and it’s not already half time but your bottle is empty. You just tell Ku to bring another beer,”

Urządzenie ma zostać wprowadzone do masowej produkcji za kilka lat, a Panasonic rozważa dodatkowo wyposażenie go w podgrzewany blat, który umożliwiłby dostarczanie użytkownikom podgrzanych posiłków.

Gdyby Panasonic zdążył wprowadzić do sprzedaży pierwsze egzemplarze jeszcze przed przyszłorocznym Mundialem…

Źródła: reuters.com, dezeen.com; źródła grafiki: dezeen.comTagi: IFA, Ku, Panasonic, samobieżna lodówka,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz