Chińska Agencja Informacyjna Xinhua poinformowała niedawno o najnowszych osiągnięciach Państwa Środka w obszarze nowych technologii. Dalsza intensyfikacja badań i wdrażanie uzyskanych dzięki nim rozwiązań mają pozwolić Chinom na stanie się wiodącą światową potęgą w dziedzinie nauki oraz nowych technologii w połowie XXI wieku.

Do najważniejszych chińskich osiągnięć technologicznych można zaliczyć między innymi:

Uzyskanie pełnej funkcjonalności przez sieć komunikacji kwantowej o długości ponad 2 tys. km łączącej Pekin z Szanghajem i pozwalającej na przesył szyfrowanych informacji w całkowicie zabezpieczony przed przechwyceniem bądź ingerencją z zewnątrz sposób. Ma ona zapewnić przesył danych wojskowych, finansowych oraz administracyjnych w oparciu o technologię wykorzystującą zjawisko splątanych fotonów. O sukcesie chińskich naukowców w tej dziedzinie pisaliśmy w naszym artykule w czerwcu tego roku.

Przeprowadzenie udanego testu eksperymentalnego satelity komunikacyjnego Shijian-13 (umieszczonego na orbicie w kwietniu tego roku) pozwalającego na przesył danych z prędkością 20 Gbps. Ma on zapewnić dostęp do internetu w słabiej rozwiniętych obszarach Państwa Środka oraz ulepszyć korzystanie z sieci na pokładach samolotów i pociągów wysokich prędkości.

Odkrycie pokładów gorących suchych skał (HDR) w Prowincji Qinghai o temperaturze 236 stopni Celsjusza zalegających na głębokości 3,7 km pod powierzchnią ziemi. Ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej ma pozwolić Chinom na radykalne ograniczenie stopnia zanieczyszczenia środowiska wywołanego przez pozyskiwanie energii z tradycyjnych źródeł.

Zakończenie budowy najdłuższej w Państwie Środka trasy kolei wysokich prędkości przebiegającej na dużych wysokościach i łączącej miasta Harbin i Jiamusi leżące w Prowincji Heilongjiang. Trasa o długości 343 km biegnie przez cztery tunele oraz 120 mostów, a jej pokonanie koleją poruszającą się z prędkością 200 km na godzinę zajmie ok 1,5 godziny. Dotychczas podróż na tej trasie zajmowała około 7 godzin.

Opracowanie nowatorskiej terapii wykorzystującej wirusy do wybiórczej eksterminacji komórek rakowych i wprowadzenie jej w fazę badań klinicznych.

Jak widać Państwo Środka wykorzystuje posiadany potencjał naukowy i wprowadza innowacje w różnych gałęziach gospodarki. Jednocześnie wykorzystuje opracowane technologie do podniesienia jakości życia swoich obywateli.

W tym tempie rzeczywiście może dojść do zmiany na pozycji światowego lidera w dziedzinie wykorzystania i opracowywania nowych technologii i tak jak do tej pory Chiny głównie starały się pozyskać nowe technologie od innych państw to już niedługo nastąpi odwrócenie tej sytuacji.

Źródła: xinhuanet.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Chiny, Nowe technologie,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz