Na wczorajszej konferencji NASA ogłosiło dodanie nowych obiektów do katalogu kandydatów na planety odkrytych dzięki misji Kepler. Niedawno pisaliśmy o zwołaniu spotkania dla prasy w tej sprawie.

Do katalogu dodano 219 planet-kandydatów, z których 10, o wielkości zbliżonej do naszej rodzimej planety orbituje wokół swoich gwiazd macierzystych w obszarze tzw. ekosfery.

Do tej pory w ramach misji Kepler odkryto około 50 planet-kandydatów o wielkości zbliżonej do ziemskiej, z których ponad 30 zostało potwierdzonych jako egzoplanety.

Dane zebrane w ramach tego programu mają posłużyć jako podstawa do dalszych badań nad powszechnością istnienia planet w naszej galaktyce. Jak na razie widać, że znalezione małe planety da się podzielić na dwie grupy, z których pierwsza to planety, na których mogło by się rozwinąć życie (podobne do Ziemi), a druga to te nieposiadające powierzchni, lub których powierzchnia podlega miażdżącemu uciskowi posiadanej przez planetę atmosfery (podobne do Neptuna). Niewiele z pośród odkrytych w ramach programu planet nie da się zaliczyć do jednej z tych dwóch grup.

Podstawą prowadzonych w ramach misji Kepler obserwacji jest Kosmiczny Teleskop Keplera umieszczony na orbicie wokółsłonecznej 7 marca 2009 roku. Dzięki zamontowanej w nim matrycy CCD o rozdzielczości 95-megapixeli (największej wyniesionej do tej pory w kosmos) umożliwia on wykonywanie zdjęć naszej galaktyki w jakości pozwalającej na odnajdywanie planet.

Żródła: nasa.gov; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Egzoplanety, Misja Kepler, NASA,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz