NASA planuje ogłosić kluczowe informacje o nowej misji Solar Probe Plus w środę, 31 maja, dokładnie o godzinie 11:00 czasu EDT (czyli o godzinie 17:00 czasu polskiego). Wydarzenie ma być transmitowane na żywo poprzez platformę telewizyjną NASA oraz bezpośrednio na stronie internetowej amerykańskiej agencji.

Start misji został wyznaczony na lato 2018 roku (przewidziano dla niej okno startowe w przedziale od 31 lipca do 19 sierpnia). NASA planuje wystrzelenie sondy, która docelowo ma zostać wprowadzona na orbitę oddaloną o ok. 6,2 milionów km od powierzchni Słońca gdzie będzie musiała się zmierzyć z ciepłem i promieniowaniem na jakie nigdy dotąd nie były wystawione żadne ludzkie statki kosmiczne. Instrumenty na pokładzie mają wytrzymać te piekielne warunki (temperatura ok. 1377 stopni Celsjusza) dzięki zainstalowaniu węglowo-kompozytowej tarczy ochronnej o grubości 11,43 cm, którą sonda ma docelowo ustawić się w kierunku Słońca.

Sonda ma zbadać zewnętrzną atmosferę słoneczną i dostarczyć danych, które pozwolą na uzyskanie odpowiedzi na pytania jakie ludzkość stawia sobie od dłuższego czasu dotyczące sposobu funkcjonowania gwiazd. Naukowcy z NASA zastanawiają się dlaczego korona Słońca jest dużo bardziej gorąca niż części atmosfery słonecznej położone bliżej gwiazdy.  To w niej zachodzi zjawisko znane jako koronalny wyrzut masy, którego efekty są odczuwalne na Ziemi – jako zorze polarne lub zaburzenia ziemskiej magnetosfery (te ostatnie mogą spowodować uszkodzenia ziemskich sieci energetycznych i zakłócać łączność radiową). Misja może dostarczyć danych, których analiza pozwoliłaby na wypracowanie technik zabezpieczenia i obrony przed efektami burz słonecznych.

Źródła: nasa.gov, solarprobe.jhuapl.eduTagi: misje kosmiczne, NASA, Solar Probe Plus, Słońce,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz