Technologia OLED jest masowo wykorzystywana w produkcji smartfonów przez producentów takich jak Samsung. Niedawno Apple ogłosiło, że w swoim nowym modelu – iPhone 8, którego premiera przewidywana jest na jesieni tego roku, będzie montować ekrany oparte na tej technologii. Prawdopodobnie inni producenci też będą dążyli do jej masowego zastosowania w swoich produktach.

OLED – czyli Organiczna Dioda Elektroluminescencyjna (Organic Light Emitting Diode) to technologia zapewniająca lepszą sprawność i jasność ekranu m.in. dzięki uniknięciu konieczności jego podświetlania, gdyż światło jest emitowane bezpośrednio przez diody – co pozwala na uzyskanie lepszego współczynnika kontrastu i efektu prawdziwej czerni.

Większość kluczowych patentów dotyczących tej technologii znajduje się w rekach japońskiej firmy Idemitsu Kosan Co. Pierwsze eksperymenty prowadzące do stworzenia OLED rozpoczęli jeszcze w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dzięki wytężonej pracy stworzyli pierwsze ekrany wykorzystujące OLED, które znalazły swoje komercyjne zastosowanie w 1999 roku jako wyświetlacze w radiach samochodowych firmy Pionieer. Do szerszej produkcji ekrany OLED weszły w 2009 roku w efekcie współpracy firm Idemitsu i LG.

Od 2012 roku trwa technologiczny wyścig, w którym stawką jest stworzenie wyświetlaczy OLED nowej generacji. Na czele stawki plasują się firma Idemitsu oraz inna japońska firma Kyulux Inc. Nowe ekrany mają byc oparte na technologii TADF – czyli Aktywowanej Termicznie Opóźnionej Fluorescencji (Thermally Activated Delayed Fluorescence) mającej umożliwić wyświetlanie jeszcze bardziej czystych kolorów przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii oraz kosztów produkcji. Z ostatnich wypowiedzi osób zaangażowanych w prace badawcze wynika, że w bieżącym roku możemy liczyć na zakończenie prac badawczych i rozpoczęcie prac wdrożeniowych umożliwiających masową produkcję ekranów opartych na TADF.Tagi: OLED, TADF,

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Następca technologii OLED – nadchodzi TADF"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Papcio Chmiel
Gość

Znaleźć coś w polskim internecie nt. tej technologii graniczy z cudem. Media powinny się o tym rozpisywać. Ekrany lepsze w jakości obrazu od OLEDów i do tego tańsze w produkcji i bardziej energooszczędne. Mam nadzięję, że w przyszłym roku to wdrożą. Szykuje się rewolucja w wyświetlaczach i to jest potrzebne bo mam wrażenie, że od kilku lat nic się nie dzieje w tej kwestii.

wpDiscuz