Samochody autonomiczne to przyszłość motoryzacji. Większość dużych firm z branży motoryzacyjnej prowadzi badania nad autonomicznymi pojazdami, kierując w tę technologię olbrzymie środki finansowe. Nikt już nie pyta, czy samochody autonomiczne w ogóle wejdą do powszechnego użytku. To jest już w zasadzie przesądzone. Najważniejszym pytaniem dla nas jest, kiedy to nastąpi ?

Obserwując ogromny postęp w tej dziedzinie jaki dokonał się w przeciągu kilku lat oraz wsłuchując się w szumne zapowiedzi różnych firm można odnieść wrażenie, że autonomiczne pojazdy już w najbliższej przyszłości mogą wyjechać na publiczne drogi. Nie tak dawno, Baidu zapowiedziało wprowadzenie w pełni autonomicznego autobusu już w przyszłym roku, a prezes Nvidii – Jensen Huang zapowiedział, że samoprowadzące się auta pojawią się na drogach publicznych nie później niż za cztery lata. Warto tutaj dodać, że mowa jest o autonomicznych autach z co najmniej czwartym stopniem autonomii. Były prezes General Motors – Bob Lutz poszedł jeszcze dalej i zapowiedział całkowity koniec ery samochodów jakich znamy za 15 – 20 lat.

To wszystko wskazuje na to, że naprawdę możemy być u progu motoryzacyjnej rewolucji. Francuska firma Navya robi krok w kierunku szybkiego wprowadzenia na ulice autonomicznych pojazdów prezentując swój model autonomicznej taksówki. Samochód Autonum Cab, bo tak nazywa się wspomniana taksówka jest pozbawiony lusterek, kierownicy oraz pedałów. Pojazd oferuje czwarty poziom autonomii co oznacza, że możne poruszać się po określonym terenie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka w jego prowadzenie.

Firma testuje pojazd na ulicach Paryża i zapowiada, że jest on już gotowy do użytku i pierwszych dostaw. To sugeruje, że francuska Navya jest o krok przed taksówkami Waymo (firma wchodząca w skład Alphabet /Google), które dopiero są w trakcie testów i wydaje się, że daleko jeszcze im do w pełni autonomicznej jazdy.

Ponadto Navya posiada inny model biznesowy niż Waymo. Nie chcę ona zarabiać na wożeniu pasażerów tylko produkować i dostarczać pojazdy innym podmiotom.

Cristophe Sapet – prezes firmy twierdzi, że obecne pokolenie młodych ludzi jest mniej przywiązane do chęci posiadania własnego samochodu. Według Sapet’a młode osoby byłyby bardziej skłonne do korzystania z usługi bezpiecznego podróżowania po mieście dostępnej 24 godziny i 7 dni w tygodniu po obniżonych kosztach. Takie rozwiązanie ma oferować właśnie Autonum Cab.

“Today, it is clear that the status of the individual car has changed, especially among younger generations. Fewer and fewer young people have their driving license and [they] are less attached to the concept of an individual vehicle. What they want is mobility solutions that are operational 24/7, guaranteeing their safety and well-being at a reduced cost of use.”

Autonomiczna taksówka jest wyposażona w 10 urządzeń typu LIDAR oraz wiele kamer i tradycyjnych radarów. Autonum Cab posiada 6 miejsc dla pasażerów. Pojazd wyposażony jest w napęd elektryczny, a akumulatory pozwolą na 10 godzin jazdy.

Koszt pojedynczego egzemplarza pojazdu wyniesie około 250 000 euro. Pierwsze zamówienia na Autonum Cab będzie można składać już w przyszłym roku.

Źródło: Venture Beat, francuskie.pl, tabletowo.pl; żródło zdjęcia: NavyaDodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz