Pod koniec września pisaliśmy o ataku hackerskim jakiego ofiarą padła firma doradczo-audytorska Deloitte.

Właśnie pojawiły się nowe szczegóły dotyczące tego zdarzenia.

Według informacji opublikowanych przez brytyjski dziennik The Guradian, który jako pierwszy poinformował o ataku – hackerzy prawdopodobnie uzyskali dostęp do maili około 350 klientów firmy doradczo-audytorskiej. Wśród nich znalazły się dane czterech departamentów rządowych USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych i kilku największych organizacji międzynarodowych.

Według źródeł, na który powołuje się gazeta atak miał prawdopodobnie o wiele większy zasięg niż początkowo sądzono, a Deloitte nie może być pewne jakie dokładnie dane wykradziono.

Źródła podają, że w trakcie postępowania wyjaśniającego mającego na celu ustalenie dokładnego zakresu danych do jakich mogli mieć dostęp hackerzy okazało się, że łupem mogły paść dokumenty Departamentów Stanu, Energii, Bezpieczeństwa Krajowego oraz Obrony, a także Urzędu Pocztowego USA, Narodowych Instytucji Zdrowotnych, gigantów zapewniających finansowanie i gwarantujących udzielone kredyty hipoteczne na terenie Stanów Zjednoczonych („Fannie Mae” i “Freddie Mac”).

Ponadto na zaatakowanym serwerze znajdowały się dane Organizacji Piłki Nożnej (FIFA), czterech międzynarodowych banków, trzech linii lotniczych, dwóch międzynarodowych producentów samochodów, kilku gigantów z branży energetycznej oraz paru firm farmaceutycznych.

Jak by tego było mało Guardian uzyskał listę ponad trzydziestu firm produkujących układy scalone, których dane również mogły zostać wykradzione, a cytowane źródło twierdzi, że lista jest jeszcze daleka od wyczerpania.

W komentarzu do informacji podanych przez The Guardian Delloite stwierdziło, że departamenty rządu USA oraz organizacje międzynarodowe nie zostały dotknięte atakiem. Ponadto poinformowało, że maile będące rzeczywistym celem hackerów były jedynie małą częścią przechowywanych na platformie.

“the number of email messages targeted by the attacker was a small fraction of those stored on the platform”

Jednakże źródła gazety twierdzą, że publicznemu stanowisku prezentowanemu przez Deloitte przeczy przejęcie z jakim wewnątrz firmy podchodzi się do ustalenia co dokładnie zaszło i dlaczego.

Źródła: theguardian.com; źródła grafiki: commons.wikimedia.org – autor: BDS2006Tagi: atak hackerski, Deloitte,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz