Z doniesień chińskiej agencji prasowej Xinhua wynika, że w Państwie Środka wynaleziono nowy rodzaj powłoki zabezpieczającej materiały przed korozją. Ma ona być produkowana z wykorzystaniem zmodyfikowanego grafenu.

Wynalazek został opracowany przez zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk – dr Wang Lipinga oraz profesora Xue Qunji. Obaj pracują w Instytucie Fizyki Chemicznej w Lanzhou – jednego z większych chińskich ośrodków akademickich i badawczych.

Nowa powłoka antykorozyjna ma się przyczynić do poważnych oszczędności w chińskim przemyśle. Według oficjalnych danych do tej pory na zabezpieczenie przed korozją w branży budowlanej, petrochemicznej, budownictwie morskim oraz przy produkcji maszyn i urządzeń rocznie w Państwie Środka zużywano materiałów na kwotę około 30,6 miliarda dolarów. Wartość ta rośnie o około 20% każdego roku, a główni dostawcy pochodzą z zagranicy.

Nowy produkt został oficjalnie uznany przez Chińskie Stowarzyszenie ds. Korozji i Ochrony dzięki czemu może rozpocząć się jego produkcja na szeroką skalę. Planowane jest jego wykorzystanie głównie do ochrony przed korozją chińskich instalacji i urządzeń morskich zlokalizowanych w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

Niestety jak na razie nie ujawniono więcej parametrów technicznych nowego produktu, ani jego przyszłej ceny na wolnym rynku. Jednakże z uwagi na duży potencjał związany z tym odkryciem oraz szeroki wachlarz możliwych przyszłych zastosowań będziemy na pewno śledzić ten temat ze sporym zaciekawieniem.

Źródła: xinhuanet.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Chińska Akademia Nauk, Grafen, Instytut Fizyki Chemicznej w Lanzhou, zabezpieczenie przed korozją,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz