W dniu wczorajszym dość niespodziewanie Sony Mobile Communications Inc. zapowiedziało wprowadzenie na rynek nowego asystenta głosowego pod nazwą Xperia Hello! G1209.

Mały, 21 centymetrowy robot ma stać się niezastąpionym członkiem rodziny dzięki swoim funkcjom: ułatwieniom w wykonywaniu połączeń, możliwości odczytywania na głos wiadomości i prognoz pogody czy udzielaniu odpowiedzi na niektóre pytania nurtujące użytkownika.

Urządzenie jest odpowiedzią na podobne produkty oferowane przez konkurencję w tym obszarze – np. Amazon Echo, a jak twierdzi pracownik Sony – Hiroshi Ito – zamierzeniem producenta było umożliwienie rodzinom komunikowania się ze światem w nieco bardziej zabawny sposób.

“We’d like to propose a new way of communication with this that makes communication more fun for families.”

Wbudowane w asystenta czujniki podczerwieni aktywują go za każdym razem gdy zbliży się do niego jeden z użytkowników. Hello! rozpoznaje ich dzięki identyfikacji głosu za pomocą jednego z siedmiu wbudowanych mikrofonów lub z wykorzystaniem wbudowanej 360 stopniowej kamery przypominającej do złudzenia głowę z parą oczu. Robot może nią poruszać i przykładowo pokręcić na boki w trakcie mówienia „nie”.

Kamera przydaje się również do prowadzenia wideokonferencji lub rozmawiania przez Skype.

Na przedzie urządzenia znajduje się ekran o przekątnej 4,55 cala i rozdzielczości 1280 x 720 pixeli. W trakcie prowadzenie rozmowy przez Skype można na nim obserwować naszych rozmówców.

Producent zadbał też o uatrakcyjnienie robota wyposażając go w niespotykane gdzie indziej dodatkowe funkcjonalności – przykładowo może on tańczyć w rytm muzyki.

Urządzenie funkcjonuje dzięki wykorzystaniu układu Qualcomm Snapdragon 650 i posiada 64-bitowy, sześciordzeniowy procesor (2 x ARM Cortex A72, 4 x ARM Cortex A53) taktowany z częstotliwością do 1,8 GHz. Sprawne działanie zapewnia Android w wersji 7.1.

Xperia Hello! G1209 ma wejść do sprzedaży od 18 listopada tego roku i kosztować ok. 1,3 tys. dolarów. Niestety początkowo będzie dostępna tylko w Japonii, a jak na razie producent nie ujawnił terminu rozpoczęcia dystrybucji poza Krajem Kwitnącej Wiśni.

Sony ogłosiło, że planuje wersję robota przeznaczonego dla klientów biznesowych mogącego pełnić funkcję sekretarki. Ponadto chciałoby również wypuścić serię inteligentnych głośników.

Źródła: japantimes.co.jp, i4u.com; źródła grafiki: youtube.com; źródła video: youtube.comTagi: asystent głosowy, Japonia, robot-asystent, Sony, Xperia Hello! G1209,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz