Infostellar Inc. to japoński startup założony w 2016 roku w Tokio, który stawia przed sobą dość ambitne wyzwania. Za swój podstawowy cel uznaje stworzenie ogólnoświatowej platformy wymiany danych umożliwiającej wspólne wykorzystywanie rozsianych po całym świecie anten dających możliwość komunikacji z okrążającymi Ziemię na niskiej orbicie satelitami.

Dzięki połączeniu wielu anten wykorzystywanych zarówno przez instytucje rządowe, grupy badawcze jak i firmy w jedną olbrzymią sieć – możliwe stanie się lepsze zarządzanie satelitami, a co za tym idzie umożliwienie ich wykorzystywania przez dużo większą grupę użytkowników.

W chwili obecnej aby wydać polecenie satelicie okrążającym naszą planetę na niskiej orbicie trzeba czekać na dogodny moment, w którym akurat jakiś znajdzie się w zasięgu tej konkretnej anteny nadawczej, poprzez którą można wydawać mu instrukcje.

Pomysł na założenie startupu pojawił się w głowie jednego z jego współzałożycieli – Dr Naomi Kurahara, który sam miał duże problemy związane z możliwością korzystania z satelitów w trakcie swojej pracy badawczej w Instytucie Technologicznym Kyushu. Twierdzi on, że ludzie chcieliby wykorzystać możliwości jakie dają satelity na wiele rozmaitych sposobów, ale w chwili obecnej ogranicza ich posiadanie dostępu do zaledwie jednej anteny oraz wąskie okienko komunikacyjne.

„People want to achieve many things with satellites, but right now they’re all constrained by having just one antenna and a tiny window to communicate,”

Jako przykład możliwości jakie będzie dawała nowa platforma firma podaje Instytut Technologiczny Kyushu, który dzięki niej mógłby wykorzystać do kontaktu ze swoimi satelitami anteny rozmieszczone na terenie Afryki i Europy.

Pozwoliłoby to nie tylko na obniżenie kosztów związanych z komunikacją z satelitami ale również na ich bardziej wydajne wykorzystanie, a co za tym idzie przyspieszenie postępu prowadzonych badań.

Infostellar Inc. w chwili obecnej skupia się na przyłączeniu do programu jak największej liczby rozsianych po świecie anten nadawczych, co jest podstawowym warunkiem wydajnego funkcjonowania platformy komunikacyjnej.

Wymaga to sporych nakładów finansowych ale na szczęście dla firmy nie stanowi to problemu. W ostatnim czasie zakończyła ona pierwszy etap pozyskiwania środków z rezultatem 7,3 miliona dolarów. Głównymi inwestorami firmy stały się spółki zależne Airbusa działające na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni.

Startup ma już gotową platformę do sterowania satelitami oraz model małego komputera, który miałby zapewniać łączność pomiędzy nią, a antenami przyłączonymi do systemu. Faza testów platformy na wielu kontynentach jednocześnie ma się rozpocząć pod koniec roku, a pełną zdolność operacyjną system ma uzyskać już w czwartym kwartale 2018 roku.

Źródła: bloomberg.com, infostellar.net; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Infostellar Inc., Instytut Technologiczny Kyushu, Japonia, satelity,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz