W Singapurze trwają właśnie prace nad projektem ustawy, która zobowiąże hackerów do posiadania licencji.

Prowadzenie takiej działalności bez uzyskania „prawa do hackowania” będzie według planów ustawodawcy zagrożone karą grzywny do 36 tysięcy dolarów amerykańskich oraz dwoma latami pozbawienia wolności.

Singapur jest obecnie numerem jeden na liście krajów posiadających najlepszy poziom cyberbezpieczeństwa przed Stanami Zjednoczonymi i Malezją (Global Cybersecurity Index prowadzoną przez ITU).

Ustawodawcy chodzi przede wszystkim o osoby zatrudniane przez firmy do testowania jakości zabezpieczeń i ich odporności na potencjalne ataki oraz profesjonalnych dochodzeniowców badających naruszenia cyberbezpieczeństwa.

Obecnie możliwe jest uzyskanie komercyjnego Certyfikatu Etycznego Hackera (CEH – Certified Ethical Hacker), którego zdobycie wiąże się ze zdaniem egzaminu (test wielokrotnego wybory, 125 pytań, 4 godziny na odpowiedzi). Egzaminy przeprowadza organizacja EC Council (Międzynarodowa Rada Konsultantów E-handlu) założona przez jej obecnego prezesa – Jay Bavisi’ego w celu certyfikowania umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem.

Wprowadzenie jakiejś formy egzaminu państwowego na hackera to nowość, a według portalu qz.com taki zabieg ma na celu pozwolić na przejecie inicjatywy przez państwo w walce z cyberprzestępczością. Możliwe, że licencjonowanie pewnych działań pozwoli rządowi singapurskiemu na odróżnienie testowania zabezpieczeń systemów od prób ich naruszenia, a co za tym idzie da możliwość skierowania dostępnych sił i środków na walkę z nielicencjonowaną działalnością hackerską.

Znany na świecie ze swojej surowości system prawny funkcjonujący w Singapurze jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu wszelkiego rodzaju przestępczości, można więc domniemywać, że i na polu walki z hackerami będzie działał wydajnie. Oby nie okazało się, że za działalność hackerską ściganą na podstawie tego prawa uważa się skorzystanie z przeglądarki TOR albo napisanie prostego bota.

Źródła: qz.com, eccouncil.org; źródła grafiki: pixabay.comTagi: atak hackerski, cyberbezpieczeństwo, egzamin na hackera, licencja dla hackerów, Singapur,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz