Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin podejmie się zaprojektowania dla U.S. Navy nowego rodzaju bezzałogowego pojazdu podwodnego ORCA.

Urządzenie określane jako Bardzo Duży Bezzałogowy Pojazd Podmorski (Extra Large Unmanned Undersea Vehicle) w skrócie – XLUUV – ma cechować się wyjątkowo dużym zasięgiem, zdolnością do samodzielnego prowadzenia działań oraz umiejętnością przetrwania w nawet najbardziej trudnych warunkach.

ORCA ma służyć do przeprowadzania misji dalekiego zasięgu o różnym charakterze i przewozić dużą ilość ładunku niezbędnego do wykonania powierzonych jej zadań. Podstawowe założenia projektowe przewidują, że XLUUV po dopłynięciu w rejon prowadzenia działań będzie przez jakiś czas przemieszczał się w ukryciu okresowo nawiązując komunikację z dowództwem. Następnie dokona zrzutu lub przekazania przewożonego ładunku i powróci do bazy.

Główną zaletą pojazdu ma być możliwość wykonywania misji bez konieczności narażania personelu U.S. Navy, gdyż wszystkie misje mają być nadzorowane przez osoby przebywające w centrum dowodzenia umiejscowionym w bezpiecznej lokalizacji.

Jak powiedział Frank Drenan – Dyrektor ds. okrętów podwodnych i systemów autonomicznych w Lockheed Martin – w każdym nowym podmorskim pojeździe zaprojektowanym przez koncern zostaje wykorzystana supernowoczesna technologia zintegrowana w nowatorski sposób w celu zwiększenia zasięgu, możliwości i efektywności sił podmorskich i wykonywanych przez nie misji.

„With each new undersea vehicle that Lockheed Martin designs, we bring to bear the state-of-the-art in technology, and innovative system integration of those technologies, to increase the range, reach, and effectiveness of undersea forces and their missions,”

Ponadto zaznaczył, że dzięki dekadom doświadczenia zdobytego w trakcie wspierania misji U.S. Navy inżynierowie Lockheed’a mają świadomość konieczności podejścia do tego projektu z uwzględnieniem pilności potrzeb marynarki oraz zachowania ciągłej ruchliwości.

“With decades of experience supporting the U.S. Navy’s mission, our engineers are approaching this design with a sense of urgency and continued agility.”

Koncern od ponad czterdziestu lat zajmuje się projektami związanymi z systemami bezzałogowymi i robotyzacją stosowanymi na morzu, lądzie i w powietrzu.

Wykonanie projektu pojazdu to dopiero pierwszy etap całego przedsięwzięcia. Przeznaczono na niego 43,2 miliona dolarów. W drugim etapie planowane jest uruchomienie produkcji XLUUV i zmontowanie do dziewięciu egzemplarzy urządzenia.

Wydaje się, że ORCA może znaleźć naprawdę szerokie zastosowanie w ramach misji wspierających jednostki bojowe U.S. Navy zarówno podczas pokoju jak i w trakcie wojny. Co prawda Lockheed Martin nie ujawnił informacji dotyczących możliwości ewentualnego uzbrojenia pojazdu w celu wykonywania przez niego zadań bojowych – jednakże można sobie wyobrazić, że taka opcja była rozważana.

Nawet jeśli ORCA służyłaby tylko do prowadzenia misji rozpoznawczych i zaopatrzeniowych to i tak będzie to naprawdę użyteczny sprzęt. Ciekawe czy inne armie świata planują zakup lub produkcję podobnych jednostek.

Źródła: lockheedmartin.com; źródła grafiki: lockheedmartin.comTagi: Drony, Lockheed Martin, ORCA, U.S. Navy, XLUUV,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz