Według doniesień Agencji France-Presse pakistańskie służby bezpieczeństwa potwierdziły, że skorzystają z pomocy Google Maps aby rozwiązać spór graniczny jaki ostatnio wybuchł na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Granica między oboma państwami liczy sobie około 2,4 tys. km i została ustalona jeszcze w czasach kolonialnych, a w obecnym kształcie stała się granicą uznawaną przez Pakistan w momencie jego utworzenia w 1947 roku (Afganistan nigdy nie potwierdził oficjalnie uznania jej przebiegu).

W ostatnim czasie w trakcie prowadzenia pomiarów w terenie przez służby pakistańskie wspierane przez żołnierzy, doszło do starcia ze stroną afgańską, w wyniku którego zginęło przynajmniej ośmiu cywilów.

W celu osiągnięcia porozumienia obie strony zgodziły się na współpracę swych służb geodezyjnych, których wysiłki w terenie ma wspierać użycie Google Maps.

Google chcąc postępować zgodnie z prawem danego kraju, w którym działa zgadza się pokazywać granice zgodnie z regionalnym zapotrzebowaniem. Świetnym przykładem mogą być tu Indie, gdzie regionalna wersja wyszukiwarki Google pokazuje teren Kaszmiru jako w całości przynależący do Indii (akurat Pakistan ma w tym temacie trochę inne zdanie).

Może w tym wypadku Google nie będzie miało dylematu jeśli strony dojdą  do porozumienia i będzie mogło wyświetlać przebieg granicy zgodnie ze stanem rzeczywistym.Tagi: Afganistan, Google Maps, Pakistan,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz