Nowe informacje upublicznione przez Uniwersytet Kalifornijski są nader ciekawe. Jak się okazuje zespół badań nad polimerami kierowany przez Dr Chao Wanga opracował nowe tworzywo –  wysoko rozciągliwy autonomiczny samonaprawiający się elastomer. Jedną z jego zalet jest zdolność do przewodzenia elektryczności – co daje możliwość wykorzystania go do produkcji ekranów smartfonów. Znamy już samonaprawiające się tworzywa, których używa się przy produkcji smartfonów – np. telefon G Flex firmy LG ma tylną pokrywę wykonaną z materiału, który samonaprawia zadrapania na jej powierzchni – jednak co istotne – nie przewodzi on elektryczności, a co za tym idzie nie może zostać wykorzystany do produkcji ekranów.
Nowy materiał jest produkowany na bazie rozciągliwego polimeru i jonizowanej soli. Może zostać  rozciągnięty do 50-krotności swojej wyjściowej długości. W ramach prowadzonych testów został całkowicie rozdarty na pół i samonaprawił się całkowicie w czasie poniżej 24 godzin. Proces samonaprawy jest możliwy dzięki wykorzystaniu interakcji jonowo-dipolowej (w przypadku zadrapań lub pęknięć jony i cząsteczki przyciągają się wzajemnie i dążą do przywrócenia całości struktury).
Dr Wang uważa, że nowy materiał może zostać wykorzystany do produkcji zarówno ekranów telefonów, jak i baterii. Przewiduje, że stanie się to już niebawem – bo w okolicy 2020 roku.Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz