Denuvo

Denuvo to zabezpieczenie antypirackie stosowane w grach. Uniemożliwia ono uruchomienie skopiowanej wersji gry. Kilka dni temu pisaliśmy o Denuvo w związku z posądzeniem firmy o stosowanie nielicencjonowanego oprogramowania. Dzisiaj przyszedł czas na trochę inny materiał bo kolejne gry są łamane przez crackerów, ale w jakiś sposób te informacje nie zostały zauważone przez serwisy poświęcone grom.

Z pewnością wielu z Was dowiedziało się, że ofiarą crackerów(osoby łamiące zabezpieczenia gier) padły Tekken 7 oraz Dishonored 2.  Tak. Wiele portali o tym pisało. Ale najważniejszą chyba informacją jest fakt, że Dishonored 2 zostało złamane przez nieznaną dotąd grupę crackerów StemPunks. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że StemPunks udało się przygotować pierwszy w historii generator licencji Denuvo czyli tzw. KeyGen. Do tej pory gry z zabezpieczone Denuvo były łamane w inny sposób. Pojawienie się KeyGena do Denuvo może sugerować, że crackerzy rozgryźli Denuvo na tyle, żeby wydawać złamane wersje gier znacznie szybciej. Warto zwrócić uwagę, że do niedawna jedyną grupą która jako tako radziła sobie z Denuvo była CPY. Dzisiaj mamy już CPY,Baldman oraz StemPunks.

Ostatnio dwie kolejne gry z Denuvo na pokładzie zostały złamane. Ofiarami crackerów padły Adr1ft  oraz Planet Coaster. W obu przypadkach gry zostały złamane przez StemPunks, a cracki zostały wydane dzień po dniu. Crack do Planet Coaster ukazał się wczoraj. Czy może to oznaczać rychły koniec zabezpieczeń Denuvo? Jeszcze nie wiadomo. Warto poczekać kilka tygodni i zobaczyć w jakim tempie będą wydawane cracki do gier. Szczególnie warto zwrócić uwagę czy gry będą łamane przez crackerów tuż po premierze gry bo to będzie najistotniejsza informacja dla wydawców gier i ona przesądzi czy będą nadal inwestować w zabezpieczenia austriackiej firmy.

Jako ciekawostkę podajemy fakt, iż oprogramowanie SteamPunks jest zabezpieczone DRM od firmy VMProtect, która rzekomo oskarża Denuvo o korzystanie z ich oprogramowania bez stosownej licencji. Ponadto to dość nietypowa sytuacja kiedy debiutancka grupa crackerów wchodzi na scenę z takim przytupem i wydaje kolejne złamane gry w tak szybkim czasie.

Źródło: redditTagi: Adr1ft, Baldman, cpy, denuvo, Planet Coaster, SteamPunks,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz