Securities and Exchange Commission (SEC) – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła, że w ubiegłym miesiącu odkryto wyciek danych z jej systemu informacyjnego.

Agencja twierdzi, że hackerzy mogli mieć dostęp do poufnych danych już od ubiegłego roku i najprawdopodobniej wykorzystywali je do grania na giełdzie.

Zaatakowali system bazodanowy EDGAR zawierający kluczowe informacje o wszystkich ruchach na rynku handlu akcjami i papierami wartościowymi – w tym danych o fuzjach i przejęciach. Wykorzystali lukę w oprogramowaniu jaką znaleźli w części tego systemu, co dało im dostęp do części niepublicznych danych.

SEC poinformowało, że w chwili obecnej trwa dochodzenie w tej sprawie, które ma za zadanie nie tylko dotarcie do sprawców ataku ale również ustalenie jakie konkretnie poufne informacje zostały wykradzione.

Jest to już kolejny w ostatnim czasie poważny wyciek informacji związany z rynkiem kapitałowym. Całkiem niedawno o włamaniu do swoich systemów poinformowała firma Equifax Inc. – agencja zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem informacji o kredytobiorcach, która w swojej bazie posiada dane ponad 800 milionów konsumentów z całego świata.

Według ostatnich doniesień na skutek tego ataku hackerzy uzyskali dostęp do przechowywanych przez Equifax danych około 143 milionów kredytobiorców zamieszkałych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obecnie trwa dyskusja nad skutecznością działań prowadzonych przez SEC – mających na celu walkę ze słabymi zabezpieczeniami wrażliwych danych w nadzorowanym przez nią sektorze. Pojawiają się głosy twierdzące, że powinna ona najpierw zadbać o solidne zabezpieczenie własnych systemów zanim zacznie udzielać rad innym podmiotom.

Źródła: reuters.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: atak hackerski, Equifax Inc., SEC, Wall Street,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Poruszenie na Wall Street – SEC padło ofiarą hackerów"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Hackerzy na fali – tym razem ich ofiarą padło Deloitte

[…] to kolejny w ostatnim czasie ujawniony atak na instytucję finansową – w ubiegły piątek pisaliśmy o atakach, których ofiarą padły Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) […]

wpDiscuz