29 czerwca Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała „Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski”, które ma nadać konkretną formę działaniom na rzecz wprowadzenia do użytku technologii 5G w Polsce. Jego celem jest doprowadzenie do nawiązania współpracy pomiędzy organami administracji, przedsiębiorcami i naukowcami w sposób, który pozwoli maksymalnie wykorzystać szansę jaką może być dla naszego kraju wprowadzenie technologii 5G.

Sygnatariuszami porozumienia byli m.in. przedstawiciele operatorów (Polkomtel, P4, Orange, T-Mobile, Netia), dostawcy sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych (polskie oddziały korporacji Nokia, Samsung, Huawei i Ericsson, oraz Comarch i Asseco), instytucji badawczych i uczelni technicznych (sześć Politechnik + AGH).

Partnerami Ministerstwa w ramach Porozumienia są Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Instytut Łączności. Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji będzie dążyć do wciągnięcia do współpracy  również przedstawicieli samorządów, co powinno pozwolić na zwiększenie efektywności prac nad maksymalnym wykorzystaniem szansy jaką jest dla Polski technologii 5G.

07 lipca opublikowano list otwarty Minister Cyfryzacji Anny Streżyńskiej z apelem o przystąpienie do współpracy w ramach Porozumienia skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców infrastruktury, sprzętu, usług i rozwiązań telekomunikacyjnych, instytucji badawczych oraz startup’ów związanych z technologiami mobilnymi ukierunkowanymi na wykorzystanie sieci 5G.

Nie tak dawno pisaliśmy o testach technologii 5G prowadzonych przez użytkowników w Japonii (z artykułem można się zapoznać tutaj), która ma umożliwiać ściąganie danych z prędkością 10 razy większą niż obecnie używane 4G. Podaliśmy w nim dane opublikowane przez Qualcomm –  jednego z pionierów technologicznych pracujących nad tą technologią, który szacuje, że do 2035 roku wartość dóbr i usług związanych z technologią 5G ma osiągnąć wartość 12 bilionów dolarów, zwiększyć światowe PKB o 3 biliony dolarów i stworzyć 22 miliony nowych miejsc pracy.

Nie ma się więc co dziwić, że apetyt na uszczknięcie swojego kawałka tego smakowitego tortu rośnie. W tym kontekście niezmiernie cieszy, że w naszym kraju dokłada się starań aby dobrze wykorzystać szansę jako może się stać technologia 5G. Nawet skromny udział w podziale tych prognozowanych kwot może stać się dla Polski szansą na przyspieszenie rozwoju i solidną cegłą dołożoną  do fundamentów naszej gospodarczej stabilizacji. Tak więc trzymamy mocno kciuki za powodzenie całego projektu.

Źródła: mc.gov.pl, qualcomm.com; źródła grafiki: mc.gov.plTagi: 5G, Ministerstwo Cyfryzacji,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Powszechna mobilizacja na rzecz wprowadzenia technologii 5G w Polsce"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Technologia 5G ma przynieść światowej gospodarce do 3,5 biliona dolarów dochodu w 2035 roku

[…] Szanse jakie niesie ze sobą nadchodzące wdrożenie technologii 5G dostrzega również polskie Ministerstwo Cyfryzacji, które pod koniec czerwca doprowadziło do podpisania „Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski”. Ma ono pozwolić na zawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i organami administracji państwowej wspomagającej wdrażanie technologii 5G w Polsce. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule, z którym można się zapoznać tutaj. […]

wpDiscuz