Japońska firma Interstellar Technologies Inc. opracowała nowy model małej rakiety, której pierwszy start został zaplanowany na 29 lipca bieżącego roku.

Według danych z przewodnika użytkownika rakieta ma 8,5 metra długości, 0,5 metra średnicy i waży 900 kilogramów (250 kg bez paliwa). Ma umożliwić wynoszenie małych ładunków o wadze do 20 kg i wymiarach maksymalnych 350 x 350 x 300 mm na wysokość od 100 do 120 kilometrów. Ostatni człon rakiety, w którym będzie transportowany ładunek ma być wykorzystywany wielokrotnie. Będzie lądował na spadochronie w Pacyfiku, w odległości od 20 do 40 km od platformy startowej mieszczącej się w mieście Taiki, na japońskiej wyspie Hokkaido. Maksymalne przyspieszenie w trakcie wznoszenia ma mieć wartość około 5G.

Rakieta składa się z pięciu części:

  • Podstawy z mechanizmem kontroli wysokości oraz silnikiem rakietowym 12kN;
  • Zbiornika ciekłego tlenu;
  • Zbiornika z etanolem;
  • Zasobnika z cylindrami z ciekłym helem oraz azotem;
  • Zasobnika ładunkowego ze sterownikiem lotu, u którego podstawy zamontowano spadochron.

Firma Interstellar Technologies Inc. została założona w 2003 roku przez Pana Takafumi Horie, byłego prezesa Livedoor Co. – jednego z większych japońskich dostawców usług internetowych (znanej z dość kontrowersyjnych sposobów prowadzenia działalności).

Jednak podwaliny pod budowę MOMO zostały położone już w 1997 roku, gdy grupa entuzjastów kosmosu postanowiła rozpocząć pracę nad stworzeniem kompaktowej rakiety wyposażonej w prototypowy silnik rakietowy. Po przeprowadzeniu wielu testów udało się dojść do rezultatów, które pozwolą na pierwszy start rakiety w bieżącym miesiącu.

Warto wspomnieć, że prace zostały w całości sfinansowane ze środków prywatnych, bez wsparcia finansowego ze strony japońskiego rządu.

AKTUALIZACJA (31.07.2017, godz. 00:23): Wystrzelenie rakiety w dniu 30 lipca zakończyło się niepowodzeniem. Pierwotnie start miał się odbyć w sobotę, jednak z powodu niekorzystnych warunków pogodowych został przełożony. Około 80 sekund po starcie doszło do utraty łączności z systemem telemetrycznym MOMO i misja została przerwana. Rakieta spadła do Pacyfiku w odległości około 8 km od brzegu wyspy Hokkaido.

Źródła: istellartech.com, źródła grafiki: istellartech.comTagi: Interstellar Technologies, Kosmos, MOMO, Rakiety, satelity,

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Poznajcie MOMO – małą, 8,5-metrową rakietę z Japonii"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Szymon
Gość

Ehh.. Ta dziennikarska rzetelność… nie 10m długości tylko 8,5m. Nie waży 1t tylko 900kg. Bez paliwa nie waży 0,7t tylko 250kg. ładunek nie ma wymiarów 300x300x300 tylko 350x350x300. Ta rakieta NIE służy do wynoszenia ładunku na orbitę. To jest rakieta suborbitalna. http://www.istellartech.com/7hbym/wp-content/uploads/2016/07/Momo_UsersGuide_en_ver.0.1Beta.pdf

Jan Przegaliński
Editor

Dziękuję za informację. Przekażę koledze aby to poprawił.

trackback
W Japonii zawarto nowy komercyjny sojusz kosmiczny

[…] Nie jest to pierwsza taka inicjatywa w Japonii. Niedawno pisaliśmy o Interstellar Technologies Inc. – firmie stworzonej przez Pana Takafumi Horie przy współudziale pasjonatów technologii rakietowej, która buduje własną małą rakietę do wynoszenia małych satelitów. Niestety pierwsza próba wystrzelenia rakiety MOMO zakończyła się niepowodzeniem (z artykułem można się zapoznać tutaj). […]

wpDiscuz