W dniu wczorajszym na oficjalnej stronie rządu brytyjskiego opublikowano informacje dotyczące planów wprowadzenia regulacji dotyczących dronów i ich użytkowników.

Wszystkie drony o wadze 250 gramów i większe mają podlegać obowiązkowej rejestracji. Ma to pozwolić na zwiększenie odpowiedzialności operatorów za skutki użytkowania urządzeń i zmobilizować ich do korzystania z dronów w rozsądny sposób.

Rząd brytyjski zastanawia się obecnie nad wyborem metody rejestracji. Możliwe, że będzie ona prowadzona w trybie online oraz poprzez aplikacje mobilne.

Użytkownicy zostaną zobowiązani do rozwiązania testu, którego wynik będzie potwierdzać, że operator zna i rozumie brytyjskie przepisy z zakresu bezpiecznego użytkowania dronów oraz regulacje prawne dotyczące zasad bezpieczeństwa i prawa do prywatności.

Ponadto rząd brytyjski planuje przyspieszyć i rozszerzyć zakres prac dotyczącym tzw. „geo-fencing’u”. Chodzi o technologię opartą na koordynatach GPS pozwalającą na zabezpieczenie konkretnego obszaru przez możliwością wprowadzenia nad niego dronów, które miałby być wyposażone w system pozwalający na sprawdzenie czy dany obszar nie został odgrodzony wirtualnym płotem i zablokować możliwość przelotu czy nawet startu (w odgrodzonym obszarze). Władzom zależy na ochronienie terenów takich jak lotniska czy więzienia.

Brytyjski Minister Lotnictwa – Lord Callanan powiedział, że Wielka Brytania znajduje się na czele szybko rosnącego, a przy tym pasjonującego rynku dronów i władzom zależy na jak najlepszym wykorzystaniu szans jakie wiążą się z tym powstającym sektorem światowej gospodarki.

„The UK is at the forefront of an exciting and fast growing drones market and it is important we make the most of this emerging global sector.”

Stwierdził również, że jak każda technologia – drony mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób i wprowadzenie obowiązkowej rejestracji i testów dla użytkowników pomoże chronić społeczeństwo poprzez zmniejszenie ilości nieumyślnych naruszeń restrykcji nałożonych na przestrzeń powietrzną.

„But like all technology, drones too can be misused. By registering drones, introducing safety awareness tests to educate users we can reduce the inadvertent breaching of airspace restrictions to protect the public.”

W zeszłym roku rząd brytyjski we współpracy z CAA (Civil Aviation Authority – Władzami Lotnictwa Cywilnego) opracował tzw. kodeks dronów (drone code) posiadający 6 głównych zasad korzystania z tych urządzeń. Brzmią one następująco:

 1. Zawsze utrzymuj swojego drona w zasięgu wzroku
  (Aby widzieć i unikać innych rzeczy trakcie lotu)
 2. Utrzymuj go na wysokości nie przekraczającej 120 metrów
  (Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zderzenia z załogowym statkiem powietrznym)
 3. Przy każdym locie stosuj się do instrukcji producenta urządzenia
  (Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom jak i samemu urządzeniu)
 4. Utrzymuj go we właściwej odległości od ludzi i mienia
  (W terenie o niskiej zabudowie – minimum 50 metrów, w terenie o wyższej zabudowie lub na którym znajduje się duża grupa ludzi – minimum 150 metrów)
 5. Jesteś odpowiedzialny za każdy przelot
  (Ewentualne uszkodzenia mienia czy poszkodowanie osób postronnych może zakończyć się postawieniem karnych zarzutów)
 6. Utrzymuj go we wskazanej odległości od samolotów i lotnisk
  (Stworzenie zagrożenia dla samolotu czy innego statku powietrznego jest zagrożone w Wielkiej Brytanii karą do 5 lat więzienia)

Źródła: gov.uk, dronesafe.uk; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Drony, Prawko na drona, Regulacje dotyczące użytkowania dronów, Wielka Brytania,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Prawko na drona? Wielka Brytania wprowadzi obowiązek rejestracji dronów i obligatoryjne testy dla ich użytkowników"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Amerykańska armia będzie strzelać do dronów

[…] Problemy związane z gwałtownym rozwojem i rozpowszechnieniem dronów są dostrzegane również w innych krajach świata. Nie tak dawno rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plany wprowadzenia obowiązkowej rejestracji tych urządzeń oraz konieczności uzyskania kwalifikacji przez ich operatorów. Nasz artykuł na ten temat można przeczytać tutaj. […]

wpDiscuz